Záchranáři našli i druhou černou skříňku

Kyjev - Záchranáři našli v troskách zříceného malajsijského boeingu i druhou černou skříňku. První zařízení pro záznam letu našli už včera proruští separatisté a hodlají ho poslat do Moskvy. Spojené státy s odkazem na radary potvrdily, že letadlo ve čtvrtek sestřelila raketa země-vzduch. Kdo ji vyslal, zatím není jasné. Kyjev a proruští separatisté se vzájemně obviňují. Washington požádal o okamžitý klid zbraní a zdůraznil, že je nezbytné, aby všechny důkazy zůstaly na místě havárie. Na palubě letounu bylo 298 lidí, nikdo nehodu nepřežil. Záchranáři zatím našli 181 obětí.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na své facebookové stránce napsal, že systém BUK, kterým bylo pravděpodobně letadlo sestřeleno, byl dnes v noci potají převezen do Ruska, uvedl server BBC. Zveřejnil také fotografie od proukrajinského novináře Dmytro Tymčuka, na kterých je zachycen konvoj separatistů převážející systém BUK.

Ukrajinský novinář zveřejnil fotografie údajně zachycující konvoj separatistů s protiletadlovým systémem
Zdroj: BBC/sprotyv.info

Malajsie pošle na Ukrajinu 62členný tým vyšetřovatelů. Malajsijský ministr dopravy vyjádřil názor, že by bylo strašlivé, kdyby se ukázalo, že letadlo bylo nad Ukrajinou sestřeleno. „Pokud by se to potvrdilo, bylo by to v rozporu s mezinárodním právem a šlo by o hrubou urážku lidské mravnosti,“ řekl. Dodal, že po neštěstí Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) zakázala lety nad Ukrajinou.

Bílý dům vyzval Rusko, Ukrajinu a proruské separatisty, aby se zasadili o okamžité příměří kvůli „bezpečnému a neomezenému přístupu“ k místu neštěstí. Washington také zdůraznil, že je nezbytné, aby všechny důkazy zůstaly na místě havárie a aby s nimi nebylo manipulováno. Separatisté nicméně ohlásili, že včera nalezenou černou skříňku s letovým záznamem předají Mezistátnímu leteckému výboru (MAK) v Moskvě, který vyšetřuje nehody na území Společenství nezávislých států (toto území téměř odpovídá rozloze bývalého Sovětského svazu).

Představitel separatistů nevidí důvod pro zastavení bojů

Podle ministra obrany samozvané Doněcké lidové republiky Igora Strelkova není důvod k zastavení bojů na Ukrajině. Oblast, kam spadlo letadlo, podle něj leží hluboko v území kontrolovaném rebely. Ti přislíbili, že vyšetřovatelům zajistí k letadlu volný přístup.

Ukrajinské úřady uzavřely vzdušný prostor nad východem země. Až dosud byl tento prostor nad oblastí bojů podle ruského listu Kommersant uzavřen pouze do výše 7 500 metrů, prý aby ukrajinské úřady mohly inkasovat platby za přelety civilních strojů ve větší výši. „Šokuje skutečnost, že ukrajinské úřady pustily civilní letadlo do prostoru nad územím, kde se bojuje. Sama tato skutečnost je přinejmenším zločinnou nedbalostí,“ prohlásil předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Sergej Naryškin.

Podle amerického viceprezidenta Joea Bidena bylo letadlo „očividně sestřeleno - sestřeleno, žádná nehoda, smeteno z oblohy… Je zde mnoho otázek, které musí být zodpovězeny. My ty odpovědi dostaneme a podle toho podnikneme další kroky,“ dodal. Úřady zatím nemohou s jistotou potvrdit, odkud raketa k letadlu zamířila. Výsledky ukáže až analýza dráhy letu. Nejmenovaný vládní představitel podle agentury AP dodal, že je nepravděpodobné, aby za pádem letadla stály ukrajinské vládní síly - prý nemají potřebné kapacity.

Video Velek: S největší pravděpodobností to byl akt vojenské síly
video

Velek: S největší pravděpodobností to byl akt vojenské síly

Velek: S největší pravděpodobností to byl akt vojenské síly

Aerolinky chtějí přivézt příbuzné na místo neštěstí

Trosky letounu jsou od sebe vzdáleny několik kilometrů, což nasvědčuje tomu, že stroj se ještě před dopadem rozlomil. Kokpit a jeden z motorů leží kilometr od sebe. Místní obyvatelé tvrdí, že ocas letadla je vzdálen deset kilometrů. Záchranáři pracující na místě neštěstí označují místa nálezů těl tyčemi s bílou vlaječkou. Zatím našli 181 těl. 

Podle zpřesněných informací malajsijských aerolinek bylo na palubě stroje 283 lidí, tedy o tři více, než se dosud uvádělo. Údaj 15 členů posádky zůstává nezměněn. Mezi pasažéry byla i tři nemluvňata. Z 298 lidí na palubě jich 173 bylo občany Nizozemska, 44 Malajsie a 27 Austrálie. Mezi cestujícími byli také obyvatelé Indonésie, Británie, Německa, Belgie, Filipín a Kanady. Národnost více než 20 lidí nebyla zatím ověřena. Český ministr zahraniční Lubomír Zaorálek řekl, že zatím nelze stoprocentně říct, že letadlem neletěl žádný Čech. 

Malajsijská letecká společnost se snaží zajistit příbuzným obětí bezpečný příjezd na místo neštěstí. Několik stovek lidí je nyní ubytováno v hotelu na amsterodamském letišti Schiphol a čeká, až bude vypraveno speciální letadlo do Kyjeva.

Pádem letadla se bude v 16:00 hod. SELČ zabývat i Rada bezpečnosti OSN. Z návrhu společného prohlášení vyplývá, že vyzve k vyšetřování události podle mezinárodních standardů pro civilní letectví a k tomu, aby „všechny zúčastněné strany okamžitě poskytly vyšetřovatelům přístup na místo zřícení“.

Let MH17 odstartoval ve čtvrtek ve 12:15 hod. z Amsterodamu a mířil do Kuala Lumpur. Po čtyřech hodinách letu zmizel z radarů. Zřítil se u vesnice Grabovo v doněcké oblasti na východě Ukrajiny, asi 50 kilometrů od ruských hranic. Letadlo havarovalo uprostřed válečné zóny, kde proti sobě tvrdě bojují separatisté  a ukrajinská armáda.