Nizozemsko truchlí, chce znát viníky

Amsterodam – Pád letadla společnosti Malaysia Airlines v ukrajinské Doněcké oblasti se velmi těsně dotkl Nizozemska. Stroj 9M-MRD mířil na spoji MAS17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru a největší část z cestujících, kteří zemřeli, byli Nizozemci - 189 z 298 pasažérů. Zatímco pozůstalí truchlí, nizozemský tisk popisuje nálady v zemi – hovoří o „teroristickém útoku“, „hrozné vraždě“, současně ale přiznávají, že není zcela jasné, kdo raketu odpálil. Vzpomínají také na největší světovou leteckou katastrofu, při které rovněž byla podstatná část obětí z Nizozemska – Tenerife 1977.

Let MAS17 (podle komerčního označení IATA MH17) měla ve své nabídce také nizozemská společnost KLM v rámci sdílení kódu jako let KLM4103 (dle IATA KL4103). I proto na palubu nastoupilo 189 Nizozemců, kteří tak tvořili bezmála dvě třetiny celkového počtu cestujících. Když cestu z Amsterodamu do Kuala Lumpuru po čtyřech hodinách letu ukončil zásah protileteckou střelou, staly se trosky sedmnáctiletého Boeingu 777-200ER masovým nizozemským hrobem.

Země smutní, nizozemské vlajky v celé zemi i na všech nizozemských velvyslanectvích ve světě byly spuštěny na půl žerdi, rodinám obětí kondolovali nizozemský král, premiér i řada vládních činitelů. Viceprezident Malaysia Airlines Huib Gorter nabídl pozůstalým, že je společnost přepraví na místo neštěstí, pokud si to budou přát.

Boeing 777 sestřelený na Ukrajině
Zdroj: Planespotters.net

Média: Vraždu je třeba vyšetřit, je to konec proruského povstání

Nizozemský tisk se zatím zabývá okolnostmi pádu malajsijského boeingu. Deník De Telegraaf píše o „hrozné vraždě“, sestřelení dopravního letadla s téměř třemi stovkami lidí na palubě označuje za „teroristický útok“. List De Volkskrant potom popsal pocity Nizozemců: „Vlna smutku a vnitřního zmatku.“ Nizozemské noviny přinesly snímky trosek letounu, nizozemských pasů nalezených na místě katastrofy i plačících blízkých obětí.

Ačkoli se Kyjev a separatisté, kteří v ukrajinské Doněcké oblasti v dubnu vyhlásili tzv. Doněckou lidovou republiku, vzájemně obviňují ze sestřelení malajsijského letadla, podle De Volkskrant „vše naznačuje, že jde o proruské rebely“. Letecká katastrofa podle deníku znamená pro protikyjevské povstání velký problém. „Proruští rebelové utrpěli ve čtvrtek porážku, která by mohla znamenat smrt jejich čtyřměsíčního odporu proti ukrajinské vládě,“ míní nizozemský deník. List NRC Handelsblad je však ve svých soudech opatrnější. „Je hlavně spousta otázek a ještě na ně nejsou odpovědi. Byl MH17 skutečně sestřelen? A pokud ano, tak kým?“ táže se list. Později však Spojené státy s odkazem na satelitní snímky potvrdily, že letoun skutečně zasáhla střela země-vzduch.

Katastrofa není v nizozemské historii největší

Nizozemskem kolují i vzpomínky na závažné letecké katastrofy minulosti. Havárie čtvrtečního letu MAS17 nebyla největší havárií letadla, při které umírali Nizozemci. Pro Nizozemce nejtragičtější byla srážka dvou Boeingů 747 na letišti Los Rodeos na Tenerife v roce 1977. Boeing 747-200, který patřil KLM, při srážce explodoval a zahynuli všichni na palubě – 248 lidí. Z nich bylo 238 Nizozemců. Nehoda dodnes zůstává vůbec nejhorší leteckou katastrofou, celkem při ní zahynulo 583 lidí, ačkoli se z druhého stroje Boeing 747-100 americké společnosti PanAm zachránilo 61 lidí.

Letecké neštěstí na Tenerife - 1977
Zdroj: Getty Images
Autor: Central Press

Protože letadlo, které dopadlo východně od Doněcku, patřilo společnosti Malaysia Airlines, připomněla jeho nehoda podstatně novější událost – zmizení stroje téže firmy na spoji MAS370 (MH370) letos v březnu. Ačkoli se předpokládá, že letadlo (rovněž Boeing 777-200ER) spadl do Indického oceánu, jeho trosky se dosud nepodařilo nalézt. Osud letu MAS17 ještě před havárií nechtěně předpověděl jeden z cestujících Cor Pan. Před odletem nahrál na internet fotografii 9M-MRD s komentářem: „Jestli zmizí – tak vypadá takhle.“ Do Malajsie odcestoval mladý Holanďan s vidinou dovolené na pláži. Po pádu letadla ale jeho zpráva nabrala tragický smysl a ve čtvrtek večer už ji na Facebooku sdílelo více než 10 tisíc lidí. 

Cestující, kteří měli cestovat z Amsterodamu do Kuala Lumpuru dalším spojem, vesměs uváděli, že je neštěstí od cesty neodradí. „Nastoupím do letadla. Jsem si jist, že letecká společnost teď přijme potřebná opatření,“ řekl jeden z cestujících. „Blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa,“ dodal další fatalisticky.

Let MH17 odstartoval ve čtvrtek ve 12:15 hod. z Amsterodamu a mířil do Kuala Lumpur. Po čtyřech hodinách letu zmizel z radarů. Zřítil se u vesnice Grabovo v doněcké oblasti na východě Ukrajiny, asi 50 kilometrů od ruských hranic. Letadlo havarovalo uprostřed válečné zóny, kde proti sobě tvrdě bojují separatisté a ukrajinská armáda.