Merkelová: USA jsou našimi nejvýznamnějšími spojenci

Berlín  Spojené státy i přes špionážní aféry z poslední doby zůstávají nejvýznamnějším spojencem Německa, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová na své tradiční tiskové konferenci v Berlíně. Podotkla však, že mezi Berlínem a Washingtonem panují velké rozdíly v pohledu na ochranu osobních údajů. 

Merkelová uvedla, že špionážní aféry poškodily důvěru mezi USA a Německem. Loni vyšlo najevo, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) monitorovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě, mimo jiné i mobilní telefon Merkelové. Během posledního měsíce pak byli v Německu odhaleni dva údajní agenti provádějící špionáž pro USA a německá vláda kvůli tomu vypověděla šéfa amerických rozvědek v zemi.

„Důvěru jde obnovit jedině pomocí rozhovorů,“ řekla Merkelová s tím, že její vláda bude o takové rozhovory usilovat. Zároveň ale zdůraznila, že USA zůstávají pro Německo nejdůležitější partner. „Věřím, že je to vzájemné,“ řekla kancléřka. 

Merkelová nicméně připustila, že mezi Berlínem a Washingtonem panuje rozdílný přístup v ochraně osobních údajů a že se na tom nemusí v krátkodobém horizontu mnoho změnit. „Máme rozdílný názor na to, v jaké míře se mají využívat nástroje potřebné pro zajištění národní bezpečnosti a do jaké míry mohou ochranu osobních údajů narušit,“ dodala kancléřka.

Procházková: Němcům s Amerikou dochází trpělivost

„Merkelová zdůraznila, že i nadále je Amerika samozřejmě velmi dobrým partnerem pro Německo, nenechala na sobě znát, že by byla situací odposlechů rozrušena. Nicméně je jasné, že vztahy ochladly. Z reakcí německé společnosti mám pocit, že lidem s Amerikou dochází trpělivost, protože v Německu má ochrana osobních údajů velmi vysoké postavení,“ uvedla Bára Procházková z portálu ČT24.

V rámci svého bilančního projevu se kancléřka vyjádřila i k situaci na Ukrajině. „Tak ostré vyjádření směrem k Rusku jsem ještě neslyšela. Merkelová označila ruskou vládu za původce eskalace,“ uvedla Procházková. „Němečtí politici i kancléřka chodí kolem Ruska po špičkách. Ale vstřícný postup, který německá vláda měla, se možná změní. Občanská společnost je k Rusku stále kritičtější. Je pravděpodobné, že lidé budou požadovat důraznější postup německé vlády vůči Rusku,“ řekla Procházková. 

„Tato dáma má většinou pokerový obličej. Bylo ovšem znát, že je důraznější ve vztahu k Rusku a smířlivější ve vztahu k USA, protože je jí jasné, že musí táhnout za jeden provaz,“ dodala Procházková.