Soud zprostil Berlusconiho viny v kauze Rubygate

Milán - Italský odvolací soud dnes zprostil viny expremiéra Silvia Berlusconiho, který čelil obžalobě z placeného sexu s nezletilou a zneužití pravomoci. Soud první instance loni 77letému politikovi v takzvané kauze Rubygate udělil sedmiletý trest vězení a zakázal mu doživotně vykonávat veřejné funkce. Expremiér řekl, že je rozhodnutím soudu „dojat“, a obvinění označil za nespravedlivá a pomlouvačná. Verdikt není pravomocný.

Tříčlenný senát milánského odvolacího soudu se o rozsudku radil čtyři hodiny. Překvapivé rozhodnutí zprostit expremiéra viny ve všech bodech obžaloby vysvětlili soudci tím, že se podle nich prokuratuře nepodařilo trestné činy dostatečně prokázat. Před rokem si přitom Bersluconi v případu Rubygate vyslechl rozsudek, podle nějž by putoval na sedm let za mříže.

Prokuratura pravděpodobně využije možnost odvolání, a definitivní rozsudek tak zazní až u nejvyššího italského soudu.

Zproštění viny překonalo očekávání, raduje se obhajoba

Berlusconiho advokáti a příznivci osvobozující rozsudek přivítali s nadšením. „Zproštění viny překonalo všechna moje očekávání,“ citovala agentura APA obhájce Franka Coppiho. Členové Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie považují dnešní rozuzlení soudu za velké zadostiučinění. „Konečně pravda. Škoda, že všechny ty lži o Berlusconim přepsaly politické dějiny naší země,“ komentovala jej pravicová poslankyně Daniela Santancheová.

Sám Berlusconi prohlásil, že „dojat“, a obvinění označil za nespravedlivé a pomlouvačné. „Moje první myšlenky patřily mým milovaným, kteří roky trpěli útoky,“ pokračoval Berlusconi a dodal, že rozhodnutí potvrzuje jeho přesvědčení, že „většina soudců je obdivuhodná“. Výrok soudu podle něj rovněž znamená, že může nadále vést svou opoziční stranu Vzhůru, Itálie s větším poklidem.

Italská média případ zvaný Rubygate podle přezdívky Mahrúgové, která se pod uměleckým jménem Ruby Rubacuori (Ruby, lamačka srdcí) živila coby tanečnice, dlouhodobě velmi podrobně sledují.

Karima Mahrúgová alias Ruby
Zdroj: AP Photo
Autor: Kerstin Joensson

Podle obžaloby měl mediální magnát v roce 2010 pohlavní styk s marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou vystupující pod přezdívkou Ruby v době, kdy jí ještě nebylo 18 let. To je podle italských zákonů trestné. Berlusconi i Mahrúgová obvinění odmítají a tvrdí, že sex spolu nikdy neměli. Expremiér také čelil obvinění, že se intervencí u policie snažil zabránit zatčení Mahrúgové, která byla podezřelá z krádeže, a dopustil se tím zneužití pravomoci.

Lídr opoziční italské pravice si nyní formou veřejně prospěšných prací odpykává roční trest za daňové úniky ve společnosti Mediaset a jednou týdně pomáhá v domově pro seniory nedaleko Milána. Součástí verdiktu za daňové podvody byl i dvouletý zákaz vykonávat volené funkce, proto musel Berlusconi loni opustit Senát a nemohl kandidovat ani v nedávných volbách do Evropského parlamentu.