Černé skříňky jsou prý na Ukrajině a budou předány vládní komisi

Kyjev – Černé skříňky sestřeleného malajsijského boeingu jsou na ukrajinském území a budou předány ukrajinské vládní komisi. Oznámil to ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Členy komise, která má okolnosti tragického neštěstí vyšetřovat, se podle něj stanou zástupci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), odborníci z Nizozemska a Malajsie a rovněž experti z USA, kde byl letoun vyroben.

  • V oblasti bojů na východní Ukrajině se ve čtvrtek po zásahu raketou země-vzduch zřítil malajsijský dopravní letoun; všech 280 cestujících a patnáct členů posádky na palubě zahynulo.
  • Podle amerického prezidenta Baracka Obamy bylo letadlo sestřeleno raketou odpálenou z oblasti kontrolované separatisty, které podporuje Moskva.
  • Z údajného sestřelení stroje se vzájemně obviňují ukrajinská vláda a proruští separatisté.
  • Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila záznam údajných rozhovorů, z nichž vyplývá odpovědnost povstalců za sestřelení letadla. Ukrajina prý má také obrazový záznam ranního převozu systému BUK do Ruska. Podle Moskvy systém nepřekročil hranici s Ukrajinou.
  • Rada bezpečnosti OSN vyzvala k nezávislému mezinárodnímu vyšetřování zřícení letadla. Malajsie vysílá na Ukrajinu svůj tým vyšetřovatelů.
  • Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) zakázala lety nad Ukrajinou.

Záznamy v černých skříňkách by podle odborníků mohly alespoň částečně vnést jasno do zatím nevysvětlených okolností pádu malajsijského letadla, které mířilo z Nizozemska do Malajsie a na jehož palubě bylo 298 lidí. Podle amerických výzvědných služeb stroj zničila raketa země–vzduch vypálená z oblastí kontrolovaných východoukrajinskými separatisty. Ti jakýkoli podíl na zničení letadla odmítají.

Zbrojní analytik pro ČT: Civilní a vojenské letadlo si splést nelze, záběry ukrajinského ministerstva nejsou důvěryhodné

Zbrojní analytik Jaroslav Štefec v pořadu ČT Události, komentáře konstatoval, že si nelze splést civilní a vojenské letadlo. Pokud někdo odpálil systém BUK na civilní letadlo, musel podle něj vypojit systém rozhodování o tom, jestli jde o civilní, nebo vojenský cíl. „V tom případě to byla vražda – zcela jednoznačně,“ řekl. Systémy jsou podle něj postavené tak, aby od sebe rozpoznaly vlastní a cizí letadla, i letadla vojenská a civilní.

Snímek systému BUK s chybějící raketou
Zdroj: ČT24

Štefec také reagoval na informaci ukrajinského ministerstva vnitra, které má údajně obrazový důkaz o převozu tahače se systémem BUK z Ukrajiny do Ruska. K transportu mělo dojít dnes ráno a na nosiči jedna raketa chybí – jde prý právě o střelu, která zasáhla malajsijský boeing. Mluvčí ruského ministerstva obrany nicméně uvedl, že systém BUK ani žádná jiná ruská vojenská technika hranici s Ukrajinou nepřekročila.

„Ten záběr ve mně nebudí vůbec žádnou důvěru,“ konstatoval Štefec. To, že tam chybí raketa, ještě podle něj neznamená, že byla skutečně odpálena, protože systém klidně může vézt jen jednu raketu. Navíc se takto raketové systémy nepřevážejí, vysvětlil. „Já osobně, kdybych chtěl něco takového skrýt a rychle převézt, tak bych to zaplachtoval a zamaskoval, což je otázka několika málo minut,“ upřesnil.

Video Zprávy ve 23:00 k tragédii letu MH17
video

Zprávy ve 23:00 k tragédii letu MH17

Ukrajinská armáda údajně vstoupila do Luhansku 

Ukrajinská armáda podle místních médií večer vstoupila do východoukrajinského Luhansku ovládaného dosud separatisty. V bojích o půlmilionové město bylo nasazeno letectvo, jen mezi civilisty je podle ukrajinských médií nejméně dvacet mrtvých. Zastřelen prý byl jeden z hlavních luhanských povstaleckých vůdců Alexej Sokol. Média ovšem čerpají ze vzkazů řadových vojáků, armádní velení zprávu o útoku na Luhansk dosud nevydalo.

Televizi Russia Today na protest opustila další novinářka

Pro nesouhlas s jednostranným informováním o tragédii malajsijského letadla dnes ruskou státní televizi Russia Today (RT) opustila její londýnská zpravodajka Sara Firthová. V prohlášení na Twitteru napsala, že nesouhlasí s tím, jak ruský anglojazyčný kanál bez jakýchkoli důkazů obviňuje ze sestřelení malajsijského letadla ukrajinskou vládu.

Firthová je už druhou redaktorkou, která letos RT opustila kvůli zpravodajství z Ukrajiny. V březnu v živém vysílání podala výpověď její kolegyně, moderátorka Liz Wahlová. Prohlásila, že nechce být součástí vysílání, které financuje ruská vláda s cílem ospravedlnit Putinovy skutky. Před ní ruský postup na Ukrajině kritizovala redaktorka Abby Martinová, když v živém vysílání prohlásila, že nehodlá obhajovat vojenskou agresi proti Ukrajině jen proto, že pracuje pro RT.

Firthová spolupracovala s RT pět let a k mnoha jejím redaktorům prý dál chová úctu a obdiv. V posledních dnech ale stanice bohatě financovaná Kremlem projevila „absolutní neúctu k faktům“ a ve snaze podpořit politiku prezidenta Vladimira Putina „šíří lži“. „Když jsem viděla, jak RT informuje, došlo mi, že musím odejít,“ uvedla Firthová. „Dávali jsme prostor údajným očitým svědkům otevřeně vinícím ukrajinskou vládu. Nechci mít nic společného s vysíláním, které je takto vedeno a týká se hoře tolika lidí. Lžeme každý den a hledáme způsob, jak to udělat co nejlíp,“ napsala novinářka.