Letadlo mohla sestřelit ukrajinská stíhačka, tvrdí bývalý šéf ruského letectva

Moskva – Bývalý vrchní velitel ruského letectva Vladimir Michajlov tvrdí, že malajsijský letoun mohla úmyslně sestřelit ukrajinská stíhačka Su-27 raketou vzduch–vzduch. Zpochybnil tak tvrzení Západu, že stroj zasáhla střela země–vzduch vypálená protiletadlovým systémem BUK. Americké satelity podle generála nemají technické možnosti nic takového zjistit. Černé skříňky sice leccos o okolnostech incidentu osvětlí, ani ony nedají ale odpověď na otázku, jaká střela malajsijský stroj zasáhla. Typ rakety i to, odkud byla vypálena, by podle něj jasně zjistila expertní komise.

„Jsem přesvědčen, že to byla naplánovaná akce, která měla vrhnout stín na Rusko a ruské vedení,“ řekl Michajlov. Ukrajinci podle něj počítali s tím, že letadlo spadne na ruské území. Při vysoké výšce a rychlosti kolem 900 kilometrů za hodinu rozhodovaly o místě pádu minuty. „Prostě to špatně spočítali,“ dodal. Kdyby letadlo pokračovalo v letu ještě další tři minuty, dopadlo by na ruskou půdu.

Ukrajinci nyní podle Michajlova mohou ukrýt komunikaci letových dispečerů a další dokumenty, případně je mohou zfalšovat. „U každé rakety je ale možné podle úlomků zjistit typ i směr jejího startu. Bude-li komise expertů k troskám připuštěna, může se to snadno ukázat,“ prohlásil generál.

Americký prezident Barack Obama v pátek nepřímo z tragédie obvinil proruské radikály. Se zřejmým odkazem na údaje amerických monitorovacích služeb řekl, že letoun zasáhla raketa země–vzduch odpálená právě z regionu, který ovládají separatisté. Také ukrajinská kontrarozvědka dnes oznámila, že má „přesvědčivé důkazy“, že raketu proti letadlu odpálila ruská posádka obsluhující protiraketový systém BUK ze sektoru u obce Snižne. Příkaz k odpálení rakety prý vydal velitel povstalecké skupiny Igor Bezler.

Video Zpravodajka ČT Adriana Dergam na místě tragédie letu MH17
video

Události: Ani dva dny po pádu letadla vyšetřování nepokročilo

Zpravodajka ČT Adriana Dergam na místě tragédie letu MH17

Rusko dnes v této souvisloti důrazně varovalo před unáhlenými závěry o příčinách čtvrteční katastrofy. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí by se všechny zainteresované strany měly zdržet ukvapených soudů o odpovědnosti za tragédii a neměly by ovlivňovat budoucí vyšetřování.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v rozhovoru s generálním tajemníkem Pan Ki-munem vyzval k zařazení samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky mezi teroristické organizace. Tento záměr už předtím avizoval během jednání s nizozemským ministrem zahraničí.


Lavrov a Kerry žádají mezinárodní vyšetřování

Ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry se dnes v telefonickém rozhovoru shodli, že věcné důkazy z letecké katastrofy na Ukrajině včetně černých skříněk by měli dostat mezinárodní vyšetřovatelé. Dohodli se, že se pokusí přesvědčit účastníky ukrajinského konfliktu o nezbytnosti odmítnout násilí a zastavit palbu. Po zahájení páteční ofenzívy ukrajinské armády ale boje na východě země naopak zesílily.

Lavrov Kerrymu řekl, že k vyšetřování příčin katastrofy by měl být přizván Mezistátní letecký výbor (MAK), což je organizace se sídlem v Moskvě, která po rozpadu SSSR vyšetřuje letecké havárie ve velké části postsovětského vzdušného prostoru. Členy MAK jsou všechny bývalé sovětské republiky kromě pobaltských států a Gruzie, tedy i Ukrajina.

Lavrov se v telefonátu s Kerrym dohodl i na tom, že mezinárodní týmy by měly mít nerušený přístup k troskám u ukrajinského města Torez, kam se letoun zřítil. Oblast je pod kontrolou separatistů, kteří zatím úplný přístup na místo dopadu letadla mezinárodním pozorovatelům neumožňují.

Premiéři Velké Británie a Nizozemska David Cameron a Mark Rutte se shodli na tom, že Evropská unie bude muset přehodnotit své vztahy s Ruskem. Také oni se odvolali na údajné důkazy o vině proruských separatistů na zkáze malajsijského stroje. Britský ministr zahraničí Philip Hammond kritizoval Rusko za to, že neposkytuje dostatečnou podporu pro zajištění věcných důkazů na místě pádu letadla.

Ukrajina obvinila Rusko z palby na ukrajinské území

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na tiskové konferenci v Kyjevě obvinil Rusko z vojenské agrese, které se prý dopustilo ostřelováním ukrajinského území. Podle informací ukrajinské armády pálily baterie umístěné na ruské straně hranic proti ukrajinským cílům z raketometů Grad a minometů. Klimkin prohlásil, že podle mezinárodního práva a Charty OSN je střelba na území cizího státu agresí. Na jaké cíle ruská palba mířila a zda způsobila nějaké škody, ukrajinský ministr novinářům nesdělil.

Ruské baterie byly podle ukrajinských armádních zdrojů rozmístěné u pohraniční obce Novaja Naděžda v ruské Rostovské oblasti. Místo je vzdáleno asi 30 kilometrů východně od města Torez, do jehož blízkosti se zřítil malajsijský letoun.