Cameron: Vina za zřícení letadla může padnout i na Rusko

Londýn – Pokud se ukáže, že za zřícením malajsijského letadla stáli proruští separatisté na východě Ukrajiny, ponese vinu za tragickou havárii s 298 oběťmi i Moskva. V dnešním vydání listu Sunday Times to napsal britský premiér David Cameron. Podle něj se Rusko snaží Ukrajinu destabilizovat, a Evropská unie by proto měla vůči Moskvě zaujmout tvrdší postoj. „Pokud je to tak, že letadlo sestřelili separatisté, pak si musíme ujasnit, co to znamená: je to přímý důsledek toho, že Rusko destabilizuje suverénní stát, porušuje jeho územní celistvost, podporuje milice, cvičí je a poskytuje jim výzbroj,“ napsal britský ministerský předseda.

Podle Camerona by si to měly státy EU více uvědomovat a být ve vztahu k Moskvě i tvrdší. „Příliš dlouho tu byla na straně mnoha evropských zemí neochota čelit důsledkům toho, co se děje na východě Ukrajiny. Je čas, aby se začalo počítat s naší silou, vlivem a zdroji. Naše ekonomiky jsou silné a budou sílit dál,“ uvedl Cameron.

Ještě tvrdší slova volil nový britský ministr obrany Michael Fallon, který ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vzkázal, aby „se klidil z východní Ukrajiny“, a obvinil Rusko ze „sponzorování terorismu“. „ Putin si musí být jist, že Západ bude jednat,“ varoval Fallon.

Odpověď, kdo je viníkem tragédie, chce znát hlavně Nizozemsko. Na palubě MH17 zemřelo skoro dvě stě jeho občanů. Nizozemský premiér neskrýval rozhořčení nad současnou situací. Zároveň vyzývá Rusko, aby přispělo k umožnění vyšetřování. „Měl jsem velmi intenzivní telefonický rozhovor s ruským prezidentem. Říkal jsem mu, že má jedinečnou příležitost ukázat světu, že svou pomoc myslí vážně. Teď musí převzít zodpovědnost za povstalce a ukázat světu i Nizozemcům to, co se od něj očekává. A samozřejmě tak využít svého vlivu,“ řekl Rutte.

Vyšetřovatelé se musí dostat k troskám, zdůraznil Kerry

Vyšetřovatelé musí získat plný přístup k troskám malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Americký ministr zahraničí John Kerry to v telefonickém rozhovoru zdůraznil svému ruského protějšku Sergeji Lavrovovi. Inspektorům OBSE separatisté sice znovu umožnili projít místem a okolím nehody – ale pouze po omezenou dobu. Kerry komentoval i nařčení Kyjeva, že povstalci ničí důkazy. „Jsem velice znepokojen z informací, že pozůstatky obětí a trosky ze čtvrteční nehody byly odstraněny nebo manipulovány,“ řekl Kerry. To separatisté popírají. Naopak tvrdí, že prosili lidi z okolí a horníky, aby s troskami nehýbali kvůli vyšetřování a viditelně je značili.

Australští demonstranti žádají vyšetření havárie m…Rada bezpečnosti OSN zřejmě už začátkem týdne projedná návrh rezoluce připravený Austrálií, která odsuzuje „sestřelení“ malajsijského letadla nad Ukrajinou a požaduje od všech států plnou spolupráci na vyšetřování katastrofy. Členové Rady bezpečnosti dostali návrh rezoluce v sobotu pozdě večer a hlasovat by se o něm mohlo už v pondělí. Autoři rezoluce žádají, aby „ti, kdo jsou zodpovědní za nehodu, byli pohnáni k odpovědnosti“ a aby všechny dotčené státy plně spolupracovaly na vyšetřování. Naléhají také, aby „ozbrojené skupiny“, které drží oblast v místě nehody, umožnily neomezený přístup k troskám letadla. V rezoluci se také nemluví pouze neurčitě o „zřícení“ letadla, ale přímo o jeho „sestřelení“.


Povstalci nabízejí bezpečnost pozorovatelům výměnou za příměří

Proruští separatisté na východě Ukrajiny zajistí bezpečnost mezinárodních pozorovatelů v místech pádu malajsijského boeingu za podmínky, že Kyjev bude souhlasit s příměřím. S odvoláním na jednoho z vůdců povstalců to dnes uvedla agentura AFP. „Zajistíme bezpečnost mezinárodních expertů na místě pádu letadla, pokud Kyjev uzavře příměří,“ sdělil vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin, který vyzval Kyjev k okamžitému uzavření příměří, které by trvalo alespoň po dobu vyšetřování na místě, kam se ve čtvrtek zřítil boeing malajsijských aerolinií s 298 lidmi na palubě.