Zpravodajka ČT natáčela v Doněcku. Platí tam zákon muže se zbraní v ruce

Praha – Výpalné, vyhrožování a únosy. Zákony a mezinárodní konvence v samozvané separatistické Doněcké lidové republice neplatí. Právo berou do rukou muži se zbraněmi a nikdo si není jistý, jestli jde o separatisty nebo obyčejné kriminálníky, kteří se uprostřed chaosu chopili příležitosti. S jednou z obětí násilí v Doněcku natáčela redaktorka ČT Adriana Dergam.

Od jedenácti večer je pohyb v doněckých ulicích zakázán. Dima skončil v práci v deset, koupil si pivo a vyrazil za přáteli. O tom, co následovalo, se odváží mluvit jen za přísného utajení. Stále má strach.

„Zastavila se za námi dodávka, nevšímal jsem si toho. Pak nás najednou povalili obličejem k zemi na asfalt a svázali ruce páskou,“ vypráví.

Jak dlouho je vezli s pytli na hlavě, netuší. Pamatuje si až betonový sklep bez oken.

„Začali nás surově bít. Na nic se neptali, na nic konkrétního… Všichni v uniformách, v zelených, modrých. Bití, elektrošoky, rány. Mluvili rusky, žádná ukrajinština nebo angličtina.“

Kdo a proč je unesl, dodnes neví. Tuší ale, že viníci jsou dál na svobodě a on není jejich jedinou obětí.

„Byl jsem tam dva dny a za tu dobu jsem slyšel mnoho křiku. Ženského i mužského.“

Pak Dimu pohodili nedaleko Doněcka. Podobných případů od začátku samozvané proruské vlády přibývá. Potvrzuje to i Alexandr Bukalov z organizace Doněcký memoriál: „Město a celá oblast žijí v nepřítomnosti zákonů. Zákon je teď to, co dělá a říká člověk se zbraní.“

Novinářka Olena Mokrenčuková promluvila o svém zadržení separatisty
Zdroj: ČT24

Jestli Dima své únosce nezná, novinářka Olena ví přesně, kde je hledat - přímo v sídle proruských separatistů v Doněcku. „Odvedli nás tam, je tam jedenáct pater. Vyslýchali nás na každém patře, a pokaždé někdo jiný. Všechno to natáčeli,“ popisuje Olena své zážitky.

Jenže stěžovat si na bezpráví není kde. Od začátku vlády proruských povstalců ve městě nefunguje ani policie ani soudy. 

Doněck a Luhansk jsou metropolemi povstaleckých regionů - Doněcké a Luhanské republiky. Ukrajinské síly stahují obklíčení kolem obou měst. O víkendu se už tvrdé boje odehrávaly na okraji Luhanska, v pondělí začala ofenzíva proti Doněcku. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dal najevo, že chce během „protiteroristické operace“ obnovit kontrolu státu nad Doněckem.