Tisíce squatterů nuceně opouštějí Davidovu věž

Caracas – Vojáci a úředníci začali vystěhovávat tisíce squatterů z mnohapatrového mrakodrapu v srdci venezuelské metropole Caracasu. Nelegální obyvatelé v tomto údajně nejvyšším slumu světa žili téměř deset let. Dnešek tak odstartoval začátek konce jedné z nejkontroverznějších dominant města.

Mrakodrap o 45 patrech, pro který se vžil název Tower of David (Davidova věž), jeho vlastníci opustili v roce 1994. Pak se stal domovem pro zhruba 3 000 nelegálních obyvatel.

„Dovedla mě sem nouze a věž mi poskytla dobrý domov. Byla jsem zde sedm let, bude mi to tady chybět, ale je čas odejít,“ říká sedmadvacetiletá Yuraima Parraová. Ta ve slumu žije se svou roční dcerkou. Věci jí pomáhali posbírat vojáci.

Představitel Caracasu Ernesto Villegas řekl, že stavba byla symbolem neúspěšnosti kapitalismu, který se později přeměnil v symbol síly komunity, která v něm žila.

V americkém politickém thrilleru Ve jménu vlasti byl tento mrakodrap vylíčen jako místo, kde neplatí běžné zákony a kde se nejrůznější gangsteři podílejí na mezinárodních zločinech a beztrestně páchají vraždy.