Červený kříž vyhlásil v Gaze humanitární příměří

Jeruzalém/Ženeva – Červený kříž vyhlásil humanitární příměří v několika částech Pásma Gazy, aby mohl z míst bojů evakuovat zraněné. S příměřím prý souhlasil Izrael i radikální hnutí Hamas. Jak dlouho bude trvat, není jasné. Při dnešních útocích na Pásmo Gazy zemřelo podle palestinských zdrojů nejméně 40 lidí. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva dnes prohlásila, že se Izrael při bojích v Pásmu Gazy možná dopustil válečních zločinů (podrobněji čtěte zde)

Americký ministr zahraničí John Kerry i šéf OSN Pan Ki-mun v oblasti už několik dní jednají a snaží se zastavit konflikt, který od jeho zahájení 8. července nepřežilo více než 650 Palestinců a 31 Izraelců. Většina palestinských obětí jsou civilisté.

Před jednáním s Pan Ki-munem Kerry prohlásil, že se v rozhovorech o příměří podařilo pokročit, ale „že je třeba toho ještě hodně udělat“. Následně se americký ministr setkal i s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Později ho čekalo ještě jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Do Izraele směřoval také nový britský ministr zahraničí Philip Hammond.

Albrightová: Izrael ztrácí svou morální autoritu

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová na stanici CNN prohlásila, že Izrael má sice právo bránit se proti raketovým útokům, avšak izraelskou reakci na ně označila za „přehnanou“. Podle ní v ní Izrael přichází o svou „morální autoritu“. „Je těžké přihlížet tak velkému počtu zabitých Palestinců, nevinných lidí“, řekla. Souhlasí přitom s názorem premiéra Netanjahua, podle nějž radikálové Hamasu používají civilisty jako lidské štíty. „Ale jde o to, že to poškozuje morální autoritu Izraele, zdá se, že jde o přehnanou reakci,“ prohlásila s tím, že cílem Izraele nesmí přestat být řešení konfliktu v podobě vytvoření palestinského státu.

Dnes byly hlášeny tvrdé boje z okolí Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy. Palestinští zdravotníci se odtud snaží evakuovat desítky rodin. Od rána je místo pod izraelskou palbou z tanků i letadel. Neustává ani palestinská raketová palba. Výstražné sirény zněly nad městy Aškelon i Eškol. Od začátku konfliktu Palestinci na Izrael vypálili už 2 100 raket. 

Červený kříž odpoledne vyhlásil humanitární příměří ve třech oblastech Pásma Gazy. „Konvoj sedmi sanitek a dvou automobilů Červeného kříže dorazil do čtvrti Sadžajá (ve městě Gaza), aby evakuoval zraněné,“ sdělila mluvčí organizace Cecilia Goinová. Jak dodala, svůj krok Červený kříž koordinoval jak s Izraelci, tak s hnutím Hamas.