Bavorsko zakázalo rozsáhlou neonacistickou síť

Mnichov - Bavorské ministerstvo vnitra dnes zakázalo největší neonacistickou organizaci v zemi Freies Netz Süd (Svobodná síť Jih, FNS). Podle odůvodnění šlo o „agresivní a ústavě nepřátelskou“ organizaci, navazující na činnost Fränkische Aktionsfront (Francká akční fronta, FAF) zakázané již v roce 2004. K zákazu došlo po dlouhém vyšetřování a výrazném politickém tlaku.

Podle týdeníku Der Spiegel prohledaly úřady v této souvislosti mimo jiné hospodu v Oberprexu patřící matce jedné z předních postav bavorské neonacistické scény. Restaurace v třítisícovém městečku asi 20 kilometrů severozápadně od české Aše byla prý vyhlášeným místem schůzek krajní pravice nejen z Německa, ale i z České republiky. Podle bavorského ministra vnitra Joachima Hermanna zabavila policie při razii také majetek třetích osob, jejichž prostřednictvím byla protistátní činnost FNS financována.

/*json*/{"map":{"lat":50.30349952778154,"lng":12.102790453967387,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Poslední zpráva německé civilní kontrarozvědky BfV uvádí, že k FNS jako zastřešující organizaci patřilo asi 20 skupin čítajících zhruba 150 členů. „Mobilizační potenciál“ FNS však BfV odhaduje až na 300 lidí. Čilé kontakty prý organizace udržovala s mnoha zahraničními krajně pravicovými stranami, jako jsou řecký Zlatý úsvit, maďarský Jobbik či česká Dělnická strana sociální spravedlnosti. Bavorské ministerstvo vnitra se o zákaz FNS snažilo od roku 2012.