Německá kontrarozvědka bude napříště sledovat i agenty spojenců

Berlín - Úřad německé kancléřky Angely Merkelové a ministerstva vnitra a zahraničí se shodly na tom, že německá kontrarozvědka bude napříště sledovat také aktivity špionů spřátelených zemí, jako jsou USA nebo Británie. Dosud se zaměřovala hlavně na agenty z Ruska, Číny a Íránu. V uplynulých týdnech prý spor o to, zda se má zadání pro německé zpravodajské služby rozšířit právě i na agenty ze spojeneckých zemí, rozděloval vládní koalici křesťanských a sociálních demokratů, konstatuje deník Süddeutsche Zeitung.

Debata o úkolech tajných služeb se rozproudila po nedávném odhalení dvou údajných amerických agentů ve Spolkové zpravodajské službě a na ministerstvu obrany. Následně byl z Německa vypovězen nejvyšší představitel CIA působící v Berlíně.

Tyto kauzy ještě víc poškodily důvěru mezi Německem a USA, kterou už dříve poznamenaly informace bývalého analytika americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Z materiálů, které Snowden předal médiím, vyplývá, že NSA sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Monitorovala údajně i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.