USA zrušily zákaz letů do Izraele, Evropa bude následovat

Jeruzalém – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zrušil zákaz létat do Izraele pro americké letecké společnosti. Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA) později oznámila, že vbrzku odvolá své středeční doporučení vyhnout se letům do Tel Avivu. Opatření souvisela s vojenskou operací v Pásmu Gazy, při níž palestinští radikálové z Pásma stříleli i do blízkosti mezinárodního Ben Gurionova letiště.

Češi se do Izraele létat nebojí

Lety do Izraele přerušilo ve středu asi 30 přepravců. Čeští dopravci se doporučením neřídili a vypravili v úterý i ve středu do Tel Avivu noční spoje, které v pořádku přistály. Letadlo společnosti Travel Service dosedlo před dnešní čtvrtou hodinou ranní místního času (před 3:00 SELČ), stroj ČSA dorazil o necelou hodinu později. Podle mluvčího ČSA se Češi do Izraele létat nebojí a na kontaktní lince se zpravidla ptají, zda dopravce do Tel Avivu stále létá. 

Do Izraele mohou od dnešních 5:45 SELČ létat i všechny americké aerolinky. FAA totiž zrušil zákaz platný od úterý pro americké letecké společnosti, který vydal po dopadu palestinské rakety nedaleko terminálu. „Úřad bude nadále podrobně monitorovat velmi nestabilní situaci okolo Ben Gurionova letiště a pokud to bude nutné, přistoupí k dalším krokům,“ uvedl úřad FAA v prohlášení.

Někteří vyčkávají

Nízkonákladová britská aerolinka easyJet vzápětí sdělila, že od pátku obnovuje své lety do Tel Avivu. Podobně se zachovala i americká společnost Delta Air Lines. Její první do Tel Avivu měl odletět z New Yorku již dnes krátce před půlnocí místního času (v pátek před 6:00 SELČ). Do Izraele znovu začnou létat i US Airways a United Airlines. Naopak německá Lufthansa oznámila, že z bezpečnostních důvodů i nadále lety pozastavuje ještě po celý pátek.

Izraelské aerolinky své spoje nadále provozují, avšak kvůli tlaku ze zahraničí Izrael ve středu pro mezinárodní lety otevřel letiště Ovda na jihu země.

Video Jakub Szántó o situaci v Gaze: Situace civilistů je dramatická
video

Jakub Szántó o situaci v Gaze: Situace civilistů je dramatická

Palestinské hnutí Hamas označilo rušení letů do Izraele za „velké vítězství“. Palestinské hnutí Hamas má sice k dispozici rakety, které dostřelí až na Ben Gurionovo letiště, jejich přesnost je ale omezená, uvedla ve středu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. Hamas vypálil do oblasti Tel Avivu dalších pět raket také dnes a oznámil, že mířil na Ben Gurionovo letiště. Střely ve vzduchu zneškodnila protiraketová obrana.