Do Nizozemska dorazil další letoun s těly obětí z malajsijského boeingu

Kyjev – Z ukrajinského Charkova zamířil do Nizozemska další letoun s těly obětí tragédie malajsijského boeingu, který se minulý čtvrtek po zásahu raketou zřítil na východě Ukrajiny. Druhý ho má následovat. Celkem by dnes mělo být převezeno 51 rakví, prvních čtyřicet letouny přepravily včera. Po příletu do Eindhovenu oběti uctil královský pár a premiér. Pozůstatky budou v Nizozemsku podrobeny analýze DNA. Podle expertů může identifikace těl trvat až dva měsíce. 

Při katastrofě, která si vyžádala 298 obětí, zahynulo i 37 Australanů. Austrálie chce proto na místo pádu společně s Nizozemskem vyslat speciální policejní oddíl. „Po převezení pozůstatků mrtvých do Nizozemska je ochrana místa pádu letadla další prioritou australské vlády,“ uvedla Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová, která se vydala do Kyjeva. Tam chce spolu s nizozemským kolegou Fransem Timmermansem projednat s ukrajinským vedením zajištění trosek na území ovládaném separatisty. 

Australský premiér Tony Abbott jednal se členy své vlády o případném vyslání policejních sil. Canberra se údajně přiklání k návrhu vytvořit speciální jednotku australských policistů doplněnou o ochranný oddíl vojáků. Tato skupina by se připojila k mezinárodní bezpečnostní jednotce sestavené pod nizozemským vedením. Dotaz ohledně vyslání policistů na místo katastrofy už do Austrálie poslal nizozemský premiér Mark Rutte, napsal deník The Daily Telegraph. Podle dalšího listu The Australian by se do speciální australské jednotky mělo zapojit asi sto policistů a vojáků. 

Lidé na letišti nechali na počest obětí květiny a vzkazy
Zdroj: ČTK/ANP
Autor: Remko de Waal

Jaroslav Horák, velvyslanec ČR v Nizozemsku:

„Je to jedna z největších katastrof v dějinách Nizozemska, která nemůže nechat nikoho chladným. Je to hlavní téma veškerého zpravodajství v médiích i na sociálních sítích. Nizozemsko vyslalo na Ukrajinu svůj tým vyšetřovatelů, otázkou je, kdy se na místo tragédie dostanou, protože se jedná o válečnou zónu.“ 


Podle ukrajinského i západního tisku zůstaly i po převozu pozůstatků na místě pádu letadla ještě části lidských těl. Místo navíc údajně pročesávají oddíly ozbrojenců, kteří manipulují s troskami a některé odnášejí. Úlomky boeingu jsou rozesety na ploše zhruba dvaceti čtverečních kilometrů.

Černé skříňky z letu MH17 už jsou v rukou britských vyšetřovatelů. Celý svět nyní čeká na to, zda havarijní zapisovač něco odhalí. Proruští separatisté skříňky vydali až po několika dnech. Pokud se ale někdo pokusil udělat v datech změnu, vyšetřující orgány by to okamžitě zjistily. „Aby uživatel mohl tento krok provést, musí mít navíc i dostatečné technické vzdělání a vybavení. Může to tedy udělat výrobce nebo provozovatel, který používá havarijní zapisovače,“ uvedl Josef Šlechta ze společnosti SPEEL, která se zabývá vývojem černých skříněk. Každý paměťový modul má také své výrobní číslo, které by odhalilo i jeho případnou výměnu za jiný. 


Video Malajsijský premiér: Ano, jsem rozhořčený
video

Malajsijský premiér: Ano, jsem rozhořčený