První pomoc Syřanům: s podporou OSN, navzdory vládě

New York/Damašek – Syrské hranice poprvé překročil humanitární konvoj pod vlajkou OSN, aniž by k tomu dala místní vláda svolení. První pomoc válkou zmítané zemi dorazila ze směru od Turecka, přináší potraviny a hygienické potřeby. Měla by se dostat až ke třem milionům lidí. Stalo se tak týden poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o neomezené pomoci syrským rebelům.

Podle schválené rezoluce mohou humanitární pracovníci využívat k převozu pomoci čtyři hraniční přechody, dva z Turecka a po jednom z Iráku a Jordánska. Potraviny a lékařský materiál by se tak měl dostat až ke třem milionům lidí, především v obležených oblastech. Dosud údajně 90 % veškeré pomoci končilo na území ovládaném vládou.

„Konvoj devíti nákladních aut vstoupil dnes do Sýrie přes turecký přechod Báb as-Salám a vezl jídlo, přikrývky, přípravky na čištění vody a další hygienické prostředky,“ uvedla Amanda Pittová z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Syrská ústřední vláda minulý měsíc pohrozila, že bude neschválené humanitární dodávky do oblastí povstalců považovat za útok na svou územní celistvost a nezávislost. Pro schválení rezoluce vypracované Austrálií, Lucemburskem a Jordánskem hlasovaly i Rusko a Čína. Podle agentury Reuters tehdy souhlasily s jejím textem výměnou za slib, že na Sýrii nebudou prozatím uvaleny žádné další sankce.

Syrští uprchlíci v Libanonu
Zdroj: ČTK
Autor: Bilal Hussein

Přes tři roky trvající občanská válka v Sýrii si již vyžádala přes 170 tisíc obětí. Třetinu z nich tvoří civilisté. O život přišlo i 65 803 vládních vojáků nebo členů provládních milic a 46 301 povstalců a dalších rebelů patřících k extremistickému hnutí Islámský stát. Mezi oběťmi na straně povstalců je prý 15 422 cizinců. Na straně jednotek režimu prezidenta Bašára Asada organizace uvádí 39 036 mrtvých vojáků, 24 655 členů provládních milic, 509 militantů z libanonského hnutí Hizballáh a 1 603 dalších zahraničních bojovníků.

Syrská krize začala v březnu 2011 občanskými protesty proti vládě prezidenta Asada. Násilné potlačení prvních demonstrací pak vedlo k ozbrojenému boji, který stále trvá. Boje vyhnaly z domovů více než tři miliony lidí. Většina z nich žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, tedy v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.