Nové sankce se dotknou elit ruské rozvědky, hrozí prý i Abramovičovi

Kyjev/Moskva – Evropská unie sice další jména sankcionovaných Rusů zveřejní až během odpoledne, podle médií se nicméně dotknou špiček ruských tajných služeb i bezpečnostních úřadů. Postihnout mají také vůdce Čečenců Ramzana Kadyrova. Právě Čečenci se ukrajinských bojů účastní na straně povstalců. Cílem užších britských sankcí by se podle listu Times mohl stát například známý ruský miliardář Roman Abramovič, vlastník fotbalového klubu Chelsea FC.

Podle agentury Unian by se obětí evropských sankcí měl stát šéf ruské kontrarozvědky FSB Alexandr Bortnikov a ředitel rozvědky SVR Michail Fradkov. Na seznam se prý dostane i Nikolaj Patrušev, předseda kremelské Bezpečnostní rady, hlavního poradního orgánu prezidenta Vladimira Putina. Sankce se údajně mají vztahovat také na čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. V oddílech vzbouřenců operujících na Ukrajině je podle ukrajinské tajné policie SBU mnoho Čečenců, kteří prý patří k nejradikálnějšímu křídlu rebelů. Kadyrov, který je Putinovým oblíbencem, se k bojovým aktivitám svých krajanů nechce znát. Opakovaně tvrdí, že za působení Čečenců v zahraničí neodpovídá.

Rozhodnutí o rozšíření sankcí proti Rusku za odmítání Moskvy přispět k uklidnění situace na Ukrajině padlo na schůzce nejvyšších představitelů zemí EU už 16. července. Ve čtvrtek EU oznámila, že v reakci na ruský postup hodlá také výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účastí na finančních trzích a podvázat hospodářský rozvoj Ruska do příštích let. Sankce by se mohly týkat kapitálového trhu, obrany nebo moderních technologií využitelných v energetice.

Britský list The Times napsal, že v Londýně sílí tlak na premiéra Davida Camerona, aby zakročil proti ruským obchodníkům, kteří si britskou metropoli zvolili za své finanční centrum. Velká část z nich patří do nejbližšího okruhu Putinových důvěrníků. Pokud by britská vláda proti nim vyhlásila sankce, byla by to podle The Times ta nejúčinnější reakce na podporu, kterou Moskva poskytuje separatistům na Ukrajině.

Roman Abramovič
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Ben Cawthra

Kromě dříve zmíněného Abramoviče by mohla Británie potrestat také Ališera Usmanova, údajně nejbohatšího z ruských oligarchů, nebo druhého nejbohatšího Rusa Michaila Fridmana, majitele obří finanční skupiny Alfa Group.

V sankcích zpřísní také Kanada

Nové sankce přichystala také kanadská vláda. Mají se týkat širokého okruhu ruských společností, zejména zbrojařských, finančních a energetických. Zavedení protiruských sankcí vyhlásila Kanada už několikrát, naposledy koncem června.

Na sankční seznam kanadské vlády se dostaly velké ruské banky se státní účastí Gazprombank a Vněšekonombank, které se už staly obětí amerických sankcí. Kanadský finanční sektor nesmí poskytovat půjčky ruským bankám ani obří ruské energetické společnosti Novatek. Kanadské sankce se týkají i bojkotu ruských zbrojovek. Postiženi jsou představitelé samozvaných lidových republik z Doněcka a Luhanska a další osoby, které podporují nebo se aktivně účastní povstání na východě Ukrajiny.