Kerry navrhl příměří v Gaze, čeká se na Tel Aviv

Jeruzalém – Izraelské letectvo útočilo v noci na dnešek na dalších 30 cílů v Pásmu Gazy. Opačným směrem se cílem stal zejména Tel Aviv. Protiraketový systém Iron Dome zneškodnil podle všeho dvě střely mířící do blízkosti mezinárodního letiště. Mezitím z oblasti odlétá ministr zahraničí USA John Kerry, který navrhl oběma stranám příměří. Ještě dnes by se od Izraele přitom mohl dozvědět odpověď. Podle spolupracovnice ČT Tatiany Hoffmanové ale řada izraelských ministrů s příměřím nesouhlasí, neboť armáda dosud nezlikvidovala všechny cíle Hamasu.

Podle izraelských sdělovacích prostředků bojovaly pozemní jednotky s radikály z Hamasu na severu a v centru Pásma Gazy. Při jednom z leteckých útoků byl prý zabit vůdce radikální skupiny Islámský džihád a jeho dva synové.

O příměří jednal v Egyptě americký ministr zahraničí John Kerry, společně s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem se vyslovil pro okamžité zastavení bojů. „Za sedmnáct dní jsme se já, ministr Kerry a mnoho dalších představitelů snažili ukončit tuto nepřijatelnou situaci. Zatím se nám to nepodařilo. Vzkazuji oběma stranám, Izraeli i Hamasu, že je morálně špatné zabíjet vlastní lidi,“ řekl Pan Ki-mun.

Izraelský bezpečnostní kabinet má odpoledne rozhodnout, zda přijme podmínky příměří navrhované mezinárodními prostředníky. Počítá se s několikadenním dočasným příměřím, v němž by se měly vyjednat podmínky pro trvalejší klid zbraní. Armádní jednotky jsou posíleny v Jeruzalémě, protože se očekávají palestinské protesty po poledních modlitbách. Dnešní pátek je poslední v postním měsíci ramadánu.

Následky náletů v palestinském města Rafa
Zdroj: ČTK/AP

V bojích, jež trvají do 8. července, podle čerstvých informací zahynulo 817 Palestinců a přes 5 000 dalších bylo zraněno. Izrael přišel o 33 vojáků, dva civilisty a jednoho thajského dělníka. Podle agentury Reuters dnes zahynulo 27 Palestinců. Další tři pak byli podle agentury Maan zastřeleni při protestech na Západním břehu Jordánu.

Izrael odpovědnost za úmrtí přiznává jen částečně. Armáda totiž trvá na tom, že při operaci míří výhradně na sídla Hamasu. Tamní extremisty přitom obviňuje z toho, že je cíleně umisťují do blízkosti budov, kde se pohybují civilisté.

Situace v Gaze OBRAZEM je ZDE.


WHO žádá koridor pro Pásmo Gazy

Hamas na Izrael vypálil více než 2 000 raket. V úterý vyvolal paniku zásahem lokality severně od Ben Gurionova letiště a mnozí letečtí operátoři kvůli tomu přerušili lety do Tel Avivu. Dnes Hamas údajně vypálil na letiště tři rakety, ale armáda ohlásila, že její protiraketový systém dvě střely odrazil. Podle agentury AFP jde o rakety M75, což je místní verze íránských raket Fadžr-5. Mají dolet 80 kilometrů a z Pásma je jimi tedy možné zasáhnout Tel Aviv, vzdálený asi 70 kilometrů.

Video Počet palestinských obětí dál roste
video

Počet palestinských obětí dál roste