Záchranáři našli na Ukrajině další těla, trosky i stopy po raketě

Eindhoven/Kyjev/Moskva – Australští odborníci našli na místě pádu malajsijského letadla u východokrajinského Doněcku další těla obětí a další trosky. Kromě nich se na jednom z úlomků našla také poškození střelou, což fakticky potvrzuje že letadlo se stalo terčem raketového útoku. Ruský Mezistátní letecký výbor (MAK) informoval, že černé skříňky z boeingu utrpěly lehké mechanické poškození, data na nich zaznamenaná by ale měla být v pořádku. Dnes pokračuje i hromadný převoz těl obětí katastrofy zpět do Nizozemska a smuteční defilé na letišti v Eindhovenu se budou konat i o víkendu.

Podle českého velvyslance v Nizozemsku Jaroslava Horáka je v současnosti dopraveno zpět do vlasti 114 schránek s pozůstatky, dnes letadla přivážejí dalších 74. Aktuální informace potvrdily obavy záchranářů, že na místě katastrofy na východě Ukrajiny je stále ještě nemálo částí lidských těl. „Podle informací monitorovacího týmu OBSE se tam nacházejí ještě desítky pozůstatků a pro nizozemskou vládu je nyní prioritou přivézt všechna těla zpět do země,“ dodal Horák s tím, že počet nizozemských obětí stoupl na 194. Naposledy přibyla na seznam žena s německým a nizozemským občanstvím, cestující na pas Německa.

Video Australští vyšetřovatelé našli další ostatky cestujících
video

Australští vyšetřovatelé našli další ostatky cestujících

Austrálie chce na Ukrajinu vyslat dvě stovky policistů a vojáků

Austrálie se rozhodla posílit skupinu policistů a vojáků, kteří mají dohlížet na situaci na místě pádu letadla. K týmu devadesáti mužů se jich má připojit další stovka, oznámil premiér Tony Abbott. Někteří z členů australského týmu mají být ozbrojeni. První skupina příslušníků armády a bezpečnostních složek čeká v Londýně na souhlas Kyjeva k výjezdu na místo tragédie. Jejich pobyt už odsouhlasil prezident Petro Porošenko a podepsanou dohodu předložil parlamentu k „bezodkladné“ ratifikaci. Dohoda dovoluje Australanům použít sílu při plnění mise, není však jasné, kdy ji poslanci schválí. Podle tisku by to mohlo být až 11. srpna, pokud se sněmovna nesejde už příští týden na mimořádné schůzi.

Tony Abbott
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rob Griffith

„Je to humanitární mise s jasným a jednoduchým posláním. Očekávám, že operace na východě Ukrajiny, pokud se uskuteční podle plánu, nebude trvat déle než několik týdnů,“ řekl Abbott novinářům.

Na místě katastrofy u východoukrajinské obce Hrabove pracují experti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Malajsie a několika západních států, kteří zkoumají trosky stroje. Z jeho údajného sestřelení se vzájemně obvinili Kyjev a východoukrajinští povstalci podporovaní Moskvou.


Nizozemský premiér Mark Rutte posílá na místo nehody 40 neozbrojených vojenských policistů. „Měli by pomáhat forenznímu a vyšetřovacímu týmu na místě. Mají mít tedy spíše funkci pomocnou než obrannou,“ dodal velvyslanec. Skupina se zatím na místo katastrofy nevydala, protože čeká na povolení ukrajinských úřadů. Mise ale může být nebezpečná, protože místo nehody kontrolují povstalci a mohou považovat přítomnost cizích sil za provokaci. Nejnovější nález obětí navíc podle australských médií komplikovala práce kombajnu, který prý mezi troskami sklízel obilí.

MAK: Černé skříňky jsou lehce poškozené, data v pořádku

Černé skříňky ze sestřeleného malajsijského boeingu utrpěly lehké mechanické poškození, data na nich zaznamenaná by ale měla být v pořádku, hlásí ruský Mezistátní letecký výbor (MAK). V jeho zprávě se také uvádí, že datové záznamníky nejeví žádné známky manipulace ani snahy o záměrné poškození, což předtím oznámili i nizozemští experti. Ruský výbor je jedním z mnoha mezinárodních organizací, které byly pověřeny vyšetřením katastrofy let MH17. MAK má mimo jiné na starosti vyšetřování leteckých nehod na území bývalých i současných republik Společenství nezávislých států.

Australské letadlo odváží z Charkova další oběti letu MH17
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Chuzavkov

OBSE: Letadlo opravdu zasáhla raketa

Šéf mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw novinářům řekl, že práce záchranářů je dál velmi obtížná. „Zaznamenáváme mnoho úlomků letadla a osobních věcí cestujících. Je obtížné i pro zkušené profesionály procházet místo takové katastrofy a hledat důkazy mezi dětskými hračkami,“ uvedl. Žár letadla sestřeleného pravděpodobně raketou byl podle něj takový, že roztavil i hliníkové součástky boeingu. Členové malajsijského týmu vyšetřovatelů dospěli k závěru, že letoun skutečně zasáhla raketa. „Jsou přesvědčeni, že otvory v trupu letounu způsobily kovové částice rozptýlené po explozi,“ řekl Bociurkiw.

Lidské hyeny oběti neštěstí okradly

Pozůstalí po obětech havárie se musejí kromě smutku ze smrti svých blízkých vypořádat i s tím, že někdo zjevně okradl mrtvé pasažéry o jejich osobní věci. Podle britských médií z místa neštěstí zmizely cennosti, telefony a platební karty. Příbuzní některých obětí tak řeší mimo jiné i problémy způsobené tím, že z bankovních účtů zesnulých cestujících neoprávněně mizí peníze. S tímto problémem se podle britského deníku The Times potýkala například rodina 43letého Camerona Dalziela, který byl jednou z deseti britských obětí havárie. Jeho manželka Reine musela všechny platební karty zrušit, aby z nich zloději žádné další peníze nemohli vybírat.

Podle The Times si v minulých dnech další příbuzní obětí stěžovali na to, že při volání na mobilní čísla svých mrtvých blízkých telefony berou lidé hovořící cizím jazykem. Mluvčí britského ministerstva zahraničí už oznámila, že „pracují s příbuznými, aby ochránili oběti před možnými finančními podvody nebo podvody s identitou“.