Smrtící ebola pravděpodobně dorazila do Nigérie

Abuja – Smrtící nákaza virem ebola se dál šíří po západní Africe. Pravděpodobně dorazila i do Nigérie, zemřel na ni muž, který přiletěl z Libérie. Od února podlehlo nemoci už přes 600 lidí - je to zatím největší epidemie od objevení viru v roce 1976.

Čtyřicetiletý liberijský státní zaměstnanec přiletěl v úterý do Lagosu - na letišti zkolaboval a úřady ho vzaly do karantény. V pátek zemřel. Testy z lagoské nemocnice byly údajně pozitivní. „Předpokládáme, že jde o ebolu. Přiletěl z oblasti, kde se nemoc vyskytuje. Může tedy jít o nákazu, pokud další testování neřekne něco jiného,“ komentoval komisař pro zdraví Olajide Idris. Nigerijské úřady teď pátrají po lidech, kteří s mužem přišli do styku během cesty. Čeká je 21 dní v karanténě. 

Nejlidnatější africká země přijímá i opatření na hranicích. „Na letištích, v přístavech i na pozemních přechodech teď máme naše zaměstnance s přesnými pokyny, co mají dělat,“ uvedl Idris. 

Ebola je vysoce nakažlivá a k jejímu šíření napomáhá nedostatečná hygiena v nemocnicích. Projevuje se hlavně nekontrolovatelným krvácením, lék ani vakcína proti ní neexistuje. Jediným účinným opatřením je přísná karanténa. 


Současná epidemie vypukla nejdřív na jihu Guineje a postupně se rozšířila do Sierry Leone a Libérie. Jde o nebezpečný kmen Zaire s až devadesátiprocentní úmrtností. Nemoci už přes úsilí zdravotníků i organizací jako třeba Lékaři bez hranic i OSN podlehlo přes 600 lidí. „Pořád se setkáváme s podezíravostí a nepřátelstvím. Lidé si myslí, že nákazu šíří cizinci, a oni jim zatím přicházejí pomoci s ní bojovat. Pracujeme proto s komunitami, náboženskými lídry, musí své lidi přesvědčovat a vzdělávat,“ uvedl Dan Epstein, mluvčí Světové zravotnické organizace.