OSN chce zařadit vedení islamistů v Sýrii mezi válečné zločince

New York/Damašek – Vůdci radikálních islamistů mají být podle OSN zařazeni na seznam válečných zločinců. Organizace je viní hlavně z násilí v Sýrii. Na severu země a v sousedním Iráku vyhlásil Islámský stát (IS) před měsícem chalífát. Vůdce Abú Bakr Bagdádí krátce nato vyzval všechny muslimy, aby ho poslouchali. Konflikt má za tři roky přes 160 000 mrtvých.

Paulo Pinheiro, vedoucí nezávislé komise OSN, prohlásil, že členové Islámského státu vraždí lidi a přibíjejí na kříž. „Ujišťuji, že získáváme informace o porušování zákona na obou stranách. Obě páchají strašné věci a budou v tom pokračovat, jestli je nikdo nebude hnát k odpovědnosti,“ řekl. Kromě velitelů Islámského státu se prý zločinů dopouštějí syrské tajné služby i vojáci.

Ze Sýrie přicházejí zprávy o pokračujících bojích a také o tom, že stále více členů opozičních skupin přebíhá k IS, která patří k nejdůraznějším.

V uplynulých 48 hodinách se vojáci snažili vytlačit islamisty ze severní provincie Rakka, ale nakonec se kvůli velkým ztrátám stáhli. Armáda přišla o základnu jedné z divizí a v provincii je teď jenom na dvou pozicích. Podle agentury AFP padlo 85 vojáků a na 200 mužů armáda pohřešuje. IS zatím do stejnojmenného provinčního střediska nevstoupila, protože se obává náletů. Ve čtvrtek, když boje začaly, prý islamisté několik desítek vojáků zajali, setnuli jim hlavy a těla na výstrahu vystavili ve městě Rakka.

Syrská exilová opozice tvrdí, že boje o Rakku jsou prvním velkým střetem armády s IS. Padlo v nich podle ní také téměř 30 islamistů.

OSN sestavila vyšetřovací komisi pro Sýrii v září 2011, tedy půl roku po zahájení bojů. Své lidi ale do země poslat nemůže a zprávy sestavuje na základě výpovědí svědků, satelitních fotografií a dalších zdrojů ze Sýrie. Komise chce, aby Rada bezpečnosti OSN předala záležitosti odehrávající se v Sýrii Mezinárodnímu trestnímu soudu, který by mohl označené zločince obvinit. Spojenci Damašku v Radě bezpečnosti - Rusko a Čína - však rezoluci zablokovali.

OSN odhaduje, že do Sýrie přišlo bojovat až 15 000 lidí ze zahraničí. K IS se prý připojují i místní odpůrci Damašku.