Nizozemci identifikovali první oběť, podle australského premiéra další chybí

Amsterodam – První oběť pádu letadla společnosti Malaysia Airlines na Ukrajině identifikovaly nizozemské úřady. Pozůstatky lidí, kteří v letadle zahynuli, by měly být již v Nizozemsku – odkud let MH17 startoval – všechny. To ale zpochybnil australský premiér Tony Abott, podle kterého jsou v oblasti dopadu letadla ještě další těla.

Do Nizozemska za poslední den přepravily vojenské letouny 227 rakví s těly a částmi těl nalezenými na místě, kam dopadl Boeing 777-200ER, který patrně při přeletu nad Ukrajinou zasáhla protiletadlová střela. Transporty pozůstatků tak jsou hotové, všechny oběti by měly být zpět v Nizozemsku. To ale zpochybnila některá ukrajinská média i australský premiér Tony Abott. Na palubě boeingu totiž mělo být 298 lidí, podařilo se ale nalézt pouze pozůstatky 282 z nich. „Podle nepochybných zjištění jsou na místě katastrofy ještě neodvezená těla. Právě kvůli tomu je stále důležitější, aby byl na místě katastrofy rozmístěn mezinárodní tým,“ citovala Abbotta agentura AFP. Australský premiér proto vyzval k urychlenému vyslání mezinárodního týmu na Ukrajinu. Na jeho vyslání se již s Nizozemskem a Austrálií – jejichž občanů bylo na palubě letadla nejvíce – ukrajinští představitelé dohodli. Dohodu ale musí ještě ratifikovat kyjevský parlament, který se sejde k mimořádnému zasedání až příští čtvrtek.

Na identifikaci mrtvých převezených do Nizozemska pracuje 200 expertů, předpokládají, že jim práce potrvá měsíce. „Dnes byla identifikována první oběť katastrofy letu MH17,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti, podle kterého jde o nizozemského občana, ale jeho totožnost neuvedlo.

Letadlo 9M-MRD, které patřilo k nejstarším svého typu – první Boeing 777-200ER převzaly British Airways pouze půl roku před dodáním 9M-MRD Malaysia Airlines – se zřítilo na východě Ukrajiny 17. července, kdy letělo na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Havárií se intenzivně zabývají představitelé Malajsie, Nizozemska a Austrálie, kromě ukrajinské vlády vyjednávali také s povstalci, kteří oblast dopadu kontrolují. Malajsijský premiér Najib Abdul Razak se s nimi dohodl na vydání těl obětí a černých skříněk. „Mou prioritou je teď zajistit dodržení třetí části dohody, tedy aby byl mezinárodním vyšetřovatelům umožněn plný a bezpečný přístup na místo (katastrofy). To bude vyžadovat spolupráci mezi těmi, kdo mají místo pádu letadla pod kontrolou, a ukrajinskou armádou,“ řekl Najib. Podle něj k tomu bude zapotřebí 30 vyšetřovatelů.