Izrael odmítl navržené příměří, chce bránit své občany bez ohledu na oběti

Jeruzalém – Izraelská armáda ukončila humanitární příměří, které mělo platit do dnešní půlnoci místního času. „Vzhledem k nepřetržité raketové palbě Hamasu v době, kdy mělo platit humanitární příměří dohodnuté ve prospěch civilistů v Gaze, armáda v Pásmu Gazy obnovuje letecké, námořní i pozemní operace,“ oznámila armáda v prohlášení. Hamas ale o několik hodin později navrhl vlastní příměří, které mělo platit dnes od 13:00 SELČ a trvat 24 hodin. Izraelský premiér Netanjahu ale návrh odmítl a oznámil, že Izrael bude bránit své občany bez ohledu na oběti. Kvůli tomuto postoji telefonoval Netanjahuovi americký prezident Barack Obama, který zdůraznil nutnost okamžitého a bezpodmínečného humanitárního příměří v Pásmu Gazy.

V sobotu 12 hodin platilo humanitární příměří, které dodržely obě strany. Izrael přišel s nabídkou prodloužení klidu zbraní – platit mělo až do nedělního večera. Hamas ale na nové příměří nepřistoupil a obnovil raketovou palbu. O život při ní přišel hned ráno izraelský voják, jeho dva kolegové zemřeli na zranění utrpěná v minulých dnech. Armáda proto obnovila boje u města Gazy a podle prvních zpráv padli další tři Palestinci. 

Několik hodin na to navrhl palestinský Hamas pro Gazu vlastní jednostranné příměří. „Na základě zprostředkování OSN a vzhledem k situaci našeho národa a také s ohledem na (muslimský svátek) Íd al-fitr se odbojové skupiny dohodly na čtyřiadvacetihodinovém humanitárním klidu počínaje druhou hodinou odpolední místního času (13:00 SELČ),“ oznámil mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí. Svátek fitr připadá zřejmě na pondělí a je oslavou ukončení postního měsíce ramadánu. Izrael však příměří navržené Hamasem odmítl. Netanjahu naopak obvinil Hamas z porušování podmínek, které si sám stanovil.

Americký prezident Barack Obama v telefonátu s Benjaminem Netanjahuem zdůraznil nutnost okamžitého a bezpodmínečného humanitárního příměří. Řekl, že by měly násilnosti skončit, a odkázal na dohodu o příměří z roku 2012. Obama přitom zdůraznil, že jakékoli trvalé řešení izraelsko-palestinského konfliktu musí nakonec spočívat v „odzbrojení teroristických skupin“ a demilitarizaci Pásma Gazy.


Včerejší chvilky klidu využili lidé v Gaze k dočasnému návratu do svých domovů, pokračovalo i pátrání po těch, kteří mohli přežít. Často ale záchranáři nacházeli už jen mrtvá těla –bilance konfliktu se přehoupla přes tisíc mrtvých a skoro šest tisíc zraněných v Gaze. Izraelské ztráty činí přes čtyři desítky padlých vojáků. „Lidi umírají, domy jsou zničené. Zničili nám zemi, stromy, všechno. Úplně všechno,“ komentoval obyvatel Gazy Ibrahim Abuodah. Izraelská armáda zase argumentuje, že Hamas ukrývá zbraně v těsné blízkosti škol nebo center pro uprchlíky. 

Armáda při operaci, která trvá 20 dní, přišla o 43 vojáků. V Izraeli zemřeli v minulých dnech také tři civilisté, na palestinské straně je podle palestinských zdravotnických zdrojů 1 047 mrtvých a rozsáhlé materiální škody. 


Hamas chce ale svými útoky donutit Izrael uvolnit blokádu Pásma, která trvá sedm let a ochromuje jeho hospodářství. Izrael narazil na novou strategii Hamasu, který pod hranicí vyhloubil desítky tunelů. Některé ústí na území Izraele a měly sloužit k atentátům a útokům na Izraelce, další slouží jako skladiště zbraní a útočiště radikálů. Po tunelech pátrají na jižní hranici pásma také Egypťané, kteří dnes ohlásili zničení deseti chodeb. 

Flynn: Jestliže bude Hamas zničen, bude tam nakonec něco mnohem horšího

Vysoký představitel amerického ministerstva obrany ke konfliktu řekl agentuře Reuters, že zničení Hamasu není řešení, protože ho může nahradit ještě nebezpečnější skupina. Odstupující šéf zpravodajské služby ministerstva obrany generálporučík Michael Flynn konstatoval, že se Hamas zdokonalil ve stavbě tunelů, kvůli nimž má izraelská armáda tak velké ztráty. Izrael chce nynější operaci ukončit, až budou tunely zničeny a zredukována raketová výzbroj Hamasu. 

„Jestliže bude Hamas zničen, bude tam nakonec něco mnohem horšího. Celá oblast skončí s něčím mnohem horším. S větší hrozbou, která se začlení do tamního systému podobně jako ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě),“ řekl Flynn s poukazem na sunnitské radikály, kteří ovládají části severní Sýrie a Iráku. Hovořil na bezpečnostní konferenci v Coloradu a situaci na Blízkém východě hodnotil skepticky. „Zavládne na Blízkém východě mír? Já se toho nedožiji,“ řekl pětapadesátiletý generál. 

Kerryho návrh na delší příměří podle Haarecu straní Hamasu

Americký ministr zahraničí John Kerry na Blízkém východě jednal o dlouhodobějším klidu zbraní, který má konflikt zastavit aspoň na sedm dní a umožnit vyjednávat o dlouhodobém zklidnění. Podmínky navrhované Kerrym dnes jako první zveřejnil list Haarec. Izrael už avizoval, že Kerryho podmínky jsou po něj nepřijatelné. Návrh prý nebere ohled na jeho bezpečnostní požadavky a nepožaduje demilitarizaci Pásma Gazy. Nepočítá se v něm podle izraelského listu ani s tím, že Izraelci budou i v době sedmidenního příměří moci dále ničit tunely, které Hamas vybudoval pod hranicí Pásma do Izraele. 

Jednostránkový Kerryho návrh se dostal na stůl členům izraelského bezpečnostního kabinetu v pátek. Izrael a palestinské odbojové skupiny se podle tohoto dokumentu zavázaly, že do 48 hodin (tedy do nedělního večera) začnou uplatňovat sedmidenní humanitární příměří a zastaví útoky a že se do 48 hodin sejdou v Egyptě k jednání o trvalém příměří.

John Kerry
Zdroj: ČTK
Autor: imago stock&people

Hamas podle izraelského listu toto trvalé ujednání podmiňuje dohodou o otevření hraničních přechodů do Izraele, povolením pohybu lidí i zboží přes hranici, převodem peněz do Gazy, aby Hamas mohl zaplatit mzdy zaměstnancům správy a zajistit bezpečnostní úkoly. Požadavky Izraele jsou obsaženy v obecné žádosti o zajištění „všech bezpečnostních otázek“. 

V závěrečné pasáži se podle izraelského listu uvádí, že s návrhem souhlasí OSN, Liga arabských států, Evropská unie, USA, Turecko, Katar a že se budou podílet na humanitární pomoci Gaze. Ve výčtu těchto účastníků chybí Egypt, který stejně jako Izrael sousedí s Pásmem Gazy a který sehrál významnou roli při jednáních o příměří v minulých konfliktech. V Kerryho návrhu převzalo roli dohlížitele nad dodržováním podmínek Turecko a Katar, tedy země, které mají blízko k Hamasu.

Haarec: Členové bezpečnostního výboru nevěřili vlastním očím 

List Haarec napsal, že když si v pátek Kerryho návrh přečetli členové bezpečnostního kabinetu a premiér Benjamin Netanjahu, nevěřili svým očím a někteří byli v šoku. Kabinet pak jednomyslně hlasoval proti návrhu. Izrael to ale veřejně neoznámil, aby nepoškodil Kerryho a neuzavřel cestu k další spolupráci. Ministři se podle izraelského listu dohodli, že Netanjahu Kerrymu zavolá a bude vyjednávat o změnách. Mnozí izraelští představitelé ale návrh komentovali o víkendu a podle některých Kerry ocenil teroristy, bez výhrad přešel na stranu Turecka a Kataru a zastává se Hamasu.