Izrael přiznal, že bombardoval školu OSN. Oběti ale popírá

Jeruzalém - Izraelská armáda potvrdila, že ve čtvrtek ostřelovala školu OSN, která sloužila jako útočiště pro uprchlíky. Mluvčí armády ale tvrdí, že školní dvůr byl v tu dobu prázdný a minometná střela nemohla nikoho zasáhnout. Podle palestinských zdrojů zemřelo 16 lidí. Rakety dopadly i na největší nemocnici ve městě Gaza a nedaleký park. Palestinské úřady tvrdí, že zabily deset lidí včetně několika dětí. Kolem padesáti dalších osob prý bylo zraněno.

Video Izrael připustil ostřelování školy OSN
video

Izrael připustil ostřelování školy OSN

Podle palestinských zdrojů zasáhly školu ve městě Bajt Hanún tři střely vypálené z izraelských tanků. Lidé schovaní ve škole se v okamžiku útoku údajně zrovna připravovali na evakuaci kvůli neustálým bojům v blízkosti budovy. Šéf OSN Pan Ki-mun bezprostředně po útoku prohlásil, že je incidentem zděšen. Při tragédii podle něj zemřely zejména děti a ženy, o život ale prý přišli i zaměstnanci OSN.

Podle armádního mluvčího Petera Lernera vojenské vyšetřování ukázalo, že byla do oblasti vypálena jedna střela a je „velmi nepravděpodobné, že mohla způsobit něčí smrt.“ „Naše vyšetřování neukazuje, že školu zasáhly izraelské rakety, mohly dokonce pocházet i od samotného Hamasu. Musíme si uvědomit, že Hamas využívá civilisty jako lidské štíty. My používáme rakety k ochraně našich lidí. Oni používají lidi k ochraně jejich raket,“ konstatoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Rovněž z útoku na nemocnici a park obvinili Palestinci izraelskou armádu. Ta nicméně v prohlášení k incidentu uvedla, že na místa dopadly zbloudilé střely vypálené hnutím Hamas.

Izraelská armáda dnes také varovala obyvatele několika oblastí v okolí města Gazy, aby okamžitě opustili své domovy a uchýlili se do centra metropole. Armáda předala zprávu Palestincům prostřednictvím telefonátů a SMS zpráv. Jak uvedla agentura DPA, podobná varování posílají izraelští vojáci civilistům obvykle před rozsáhlými útoky.

Češka Markéta Zuares, žijící poblíž Tel Avivu:

„Nálada je taková, že Izraelci ctí to rčení 'všichni za jednoho, jeden za všechny'. Viděla jsem při náletu muže, jak kryl vlastním tělem cizího, který držel v náručí kojence. V posledních hodinách cítíme menší ohrožení. Já ale žiju v centrálním Izraeli, zatímco lidé na jihu prakticky nevycházejí z krytů. Příměří nefunguje.“


Boje v Gaze
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Ashraf Amra

Tatiana Hoffmanová, novinářka, editorka Channel 2 News:

„Řekla bych, že v nejbližších hodinách se bude střílet mnohem méně, než se střílelo předtím. Možná se nebude střílet vůbec, uvidíme mnohem míň hrozných obrazů z Gazy, ale potom jsme zase na bodě nula. Nikdo nenašel zázračný krok, který by to mohl vyřešit. Spojené státy se navíc pohádaly se všemi stranami konfliktu.“

„Mezi Hamasem a Izraelem nejsou žádná, ani neoficiální přímá jednání. Hamas je považován za teroristickou organizaci. Jeho vůdci sedí buď v nějakém bunkru, nebo v exilu – s nimi nikdo přímo nejedná. To je, jako kdyby se jednalo s představiteli al-Káidy.“