KLDR hrozí Bílému domu jaderným úderem

Pchjongjang - Severní Korea hrozí dalším jaderným útokem. Jeden z vysokých představitelů armády řekl, že by měl tentokrát mířit na Bílý dům a Pentagon. Spojené státy obvinil ze zvyšování napětí na Korejském poloostrově. Experti se ale shodují, že Severní Korea zatím není schopna vyvinout raketu s jadernou hlavicí, která by dokázala ohrozit pevninské území USA. KLDR svými zbrojními testy opakovaně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Nejnovější výhrůžku pronesl vysoký představitel armády ve svém nedělním projevu na velké slavnostní přehlídce v Pchjongjangu. Ta se konala u příležitosti výročí uzavření příměří, jímž skončila Korejská válka z let 1950-1953.

Vicemaršál Hwang Pchjong-so obvinil Spojené státy, že na Korejském poloostrově zvyšují napětí. Hwang, který je šéfem politbyra Korejské lidové armády, rovněž prohlásil, že nedávná série jihokorejsko-amerických manévrů se zapojením americké letadlové lodi na nukleární pohon ještě více vystupňovala už tak dost napjatou situaci na poloostrově. „Pokud američtí imperialisté budou ohrožovat naši suverenitu a přežití…, vypálí naši vojáci rakety s jadernými hlavicemi na zdroje zla - Bílý dům a Pentagon,“ uvedl Hwang v proslovu, který přenášela státní televize.

Severokorejský režim nemá tak vyspělé technologie, míní odborníci

Není to poprvé, co agresivní rétorika severokorejského komunistického režimu zahrnuje hrozby jadernými útoky proti Spojeným státům a jejich základnám v Pacifiku. Severní Korea provedla již tři jaderné testy, podle odborníků ale zatím není schopna zmenšit nálož tak, aby mohla použít jadernou bombu jako hlavici pro své rakety. Většina expertů se podle AFP také domnívá, že Severní Koreji potrvá ještě dlouho, než se jí podaří zkonstruovat mezikontinentální balistickou raketu s požadovaným dostřelem.

Pchjongjang nicméně disponuje množstvím raket krátkého a středního doletu schopných zasáhnout Jižní Koreu a Japonsko. V posledních týdnech Severní Korea uskutečnila řadu zkoušek těchto střel. Zatím poslední z nich, sobotní, se konala pod kontrolou vůdce Kim Čong-una a simulovala raketový útok na Jižní Koreu, kde je rozmístěno 28 500 amerických vojáků, napsala severokorejská média.