Netanjahu odmítl příměří. Vyzval k přípravě na „dlouhou vojenskou akci“

Jeruzalém/New York – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl výzvu Rady bezpečnosti OSN k okamžitému a bezpodmínečnému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Podle Netanjahua to není v zájmu izraelské bezpečnosti. Obyvatele židovského státu naopak vyzval, aby se připravili na „dlouhou vojenskou akci“ v Pásmu Gazy. Boje mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas trvají již 21 dní, zatím si vyžádaly přes 1 100 obětí. Z toho je více než 1 060 Palestinců, 52 izraelských vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec.

Rada bezpečnosti schválila výzvu k příměří na mimořádném zasedání, které se uskutečnilo o půlnoci místního času (6:00 SELČ) v New Yorku. Předseda izraelské vlády nicméně míní, že výzva se „vztahuje k potřebám krvelačné teroristické skupiny, která napadá izraelské civilisty“ a nebere v potaz bezpečnostní potřeby Izraele. K těm podle jeho slov patří hlavně demilitarizace Pásma Gazy.

V promluvě odvysílané izraelskou televizí se premiér Netanjahu nechal slyšet, že operace v Pásmu bude dlouhá a rozhodně neskončí, dokud armáda nezničí všechny tunely, z nichž radikální hnutí Hamas podniká útoky na území židovského státu. Izraelští občané nemohou podle slov premiéra žít v neustálém ohrožení „shora i zdola“. „Budeme jednat průbojně a zodpovědně, dokud misi nedokončíme,“ zdůraznil šéf izraelské vlády.

Šéf OSN: Lídři musí prokázat více lidskosti

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že ukončení izraelsko-palestinského sporu je otázkou „politické vůle“. Političtí lídři Izraelců a Palestinců podle něj musí prokázat více lidskosti. „Proč tito lídři nechávají zabíjet své vlastní lidi? To není zodpovědné, je to morálně špatné,“ je přesvědčen Pan Ki-mun.

„Je to otázka politické vůle. Lídři Izraelců i Palestinců musejí ukázat více lidskosti. Protože pokud budou pokračovat v bojích, budou to zase jen civilisté a bezbranní občané, kteří budou trpět a budou zabíjeni. Proto zdůrazňuji, že je v první řadě potřeba zastavit boje, pak si společně sednout, hledat příčiny problému a navrhnout řešení,“ konstatoval Pan Ki-mun.


Pan Ki-Mun
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Laurent Gillieron

V prohlášení Rady se mluví o tom, že příměří by mělo umožnit dodávku nutně potřebné pomoci pro obyvatele Gazy, kteří zůstali uvěznění v oblasti bojů. Dokument rovněž vyzývá obě strany konfliktu, aby „přijaly a dodržovaly humanitární příměří v období svátku Íd al-fitr a po něm“. Svátek Íd al-fitr souvisí s právě končícím Ramadánem.

Rada rovněž vyjádřila „vážné obavy ohledně zhoršující se situace, která je výsledkem krize v Gaze, a rovněž v souvislosti s úmrtími civilistů“. V oblasti v uplynulých dnech pobývali americký ministr zahraničí John Kerry i šéf OSN Pan Ki-mun. Snažili se prosadit sedmidenní příměří, prozatím neúspěšně. Hamas si jako podmínku klade ukončení blokády Pásma Gazy, Izrael chce zase zničit všechny tunely a raketovou výzbroj Hamasu.

Podle Izraele je stěžejní role Egypta

Jak zdůraznil Netanjahu, pro dosažení klidu zbraní je klíčová role Egypta. „Egyptská iniciativa je jedinou cestou, jak ven z konfliktu. Umožní nám to, co je podle nás jedinou možností udržitelného a dlouhodobého klidu. A to je v podstatě demilitarizace Gazy,“ řekl izraelský premiér. Zároveň přiznal, že v opačném případě se konflikt může výrazně protáhnout – třeba až na půl roku.

Do situace se vložilo i Turecko – tamní humanitární organizace IHH se rozhodla vypravit do Pásma Gazy flotilu s pomocí pro Palestince. Podle izraelského rozhlasu ji bude chránit před případným izraelským útokem turecké námořnictvo. IHH přišla při podobné akci před čtyřmi lety o devět lidí poté, co na flotilu zaútočilo izraelské komando. Turecko-izraelské vztahy jsou tímto incidentem dodnes poznamenány.