CIA sledovala počítače amerických senátorů

Washington - Ústřední zpravodajská služba CIA se přiznala, že sledovala počítače v americkém Senátu. Její agenti se prý nabourali do zařízení, která používali členové senátní komise dohlížející právě na tajné služby. Senátorům se osobně omluvil šéf CIA John Brennan. Ten však byl demokratickým senátorem Markem Udallem vyzván k odstoupení.

Aféra propukla v březnu, kdy předsedkyně senátního výboru pro zpravodajské služby Dianne Feinsteinová veřejně obvinila CIA, že protiprávně pronikla do speciální počítačové sítě Kongresu, která se používá při vyšetřování výslechových metod CIA a tajných věznic pro podezřelé z terorismu. Ředitel CIA Brennan obvinění vzápětí popřel a prezident Barack Obama mu vyjádřil důvěru. Brennan nicméně požádal generálního inspektora agentury, aby podezření senátorky prověřil.

Amerikanista Jakub Lepš v Horizontu 24:

„Nikdo například nesledoval senátorův e-mail. Jedná se o počítačovou síť, skrz kterou lidé ze Senátu vyšetřovali zneužívání CIA v minulosti. Zejména se jedná o případ mučení některých vězňů po 11. září. Případ je to pro obě strany velmi nepříjemný, je možné, že z toho bude skandál.“


„Ředitel Brennan byl vyrozuměn o výsledcích vyšetřování generálního inspektora, které vedlo k názoru, že někteří zaměstnanci CIA nerespektovali dohodu uzavřenou mezi výborem (pro zpravodajské služby) a CIA,“ uvedl mluvčí CIA Dean Boyd v komuniké. Brennan podle něj vyrozuměl vedení výboru a omluvil se za konání svých podřízených. Současně také nařídil další vyšetřování v rámci CIA, které povede bývalý senátor Evan Bayh, předchůdce Feinsteinové. Toto vyšetřování by mohlo vést ke kázeňskému potrestání pětice provinilých zaměstnanců, dvou právníků a tří počítačových techniků.

Brennan byl vyzván k rezignaci

Odtajněná část zprávy generálního inspektora CIA potvrzuje, že tito agenti nejen pronikli do počítačů Senátu, ale také četli elektronickou poštu vyšetřovatelů. Nicméně generální inspektor se nevyslovil pro trestní stíhání provinilců. Demokratický senátor z výboru pro zpravodajské služby Mark Udall vyzval Brennana k odstoupení, případ podle něj svědčí o „hrozivém selhání“.

Ředitel CIA John Brennan
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Carolyn Kaster

Tříleté senátní vyšetřování výslechových metod CIA v éře bývalého prezidenta George Bushe mladšího, které kritici označují za mučení, vyústilo ve zprávu o rozsahu 6 300 stran, kterou výbor projednával za zavřenými dveřmi, nicméně poznatky senátorka Feinsteinová označila za otřesné. Drsné výslechy, včetně simulovaného topení, prý nevedly k žádnému podstatnému průlomu v boji s terorismem. Zpráva ještě nebyla odtajněna.