Ukrajinští separatisté v noci zaútočili - údajně až 20 mrtvých vojáků

Kyjev - Při nočním útoku proruských rebelů na východě Ukrajiny zahynulo 20 vojáků, informovala o tom místní média. Armáda incident zatím nepotvrdila. Podle ní bude počet obětí zřejmě nižší. K útoku došlo nedaleko místa, kde bylo 17. července sestřeleno malajsijské letadlo s 298 lidmi na palubě. Z pádu letounu se vzájemně obviňují separatisté a ukrajinská armáda.

Ukrajinští výsadkáři se prý dostali pod minometnou a tankovou palbu povstalců poblíž města Šachtarsk. I když se armádě podařilo separatisty z některých míst vytlačit, právě v této oblasti i nadále pokračují intenzivní boje.
  
Ukrajinská armáda vyhlásila ve čtvrtek na východě Ukrajiny jednodenní příměří. Nizozemští a australští experti a mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se tak poprvé po téměř týdnu snažení mohli dostat na místo pádu malajsijského letounu.

Podle šéfa ukrajinského generálního štábu Viktora Muženka by měla aktivní fáze bojů proti proruským separatistům na východě země skončit do měsíce. „Protiteroristickou operaci“ zahájila Ukrajina v polovině dubna. Podle OSN si boje v oblasti vyžádaly již nejméně 1 100 mrtvých.