Zahraniční experti připravují pozůstatky obětí na odjezd z Ukrajiny

Kyjev - Na místo katastrofy malajsijského letadla na východě Ukrajiny už dorazilo víc než 70 zahraničních expertů, kteří začali shromažďovat zbývající těla obětí. Vlak s jejich osobními věcmi by měl do dvou dnů vyjet z místa havárie. V blízkosti trosek mezitím dál pokračují boje mezi armádou a separatisty.

Menší skupina expertů z Nizozemska a Austrálie byla u trosek letadla již ve čtvrtek. Umožnilo jim to jednodenní příměří. Průzkumný tým, doprovázený pozorovateli OBSE, provedl předběžné zhodnocení situace. Australský premiér Tony Abbott sdělil, že členové tohoto týmu lokalizovali kolem trosek malajsijského boeingu další tělesné pozůstatky.

Nyní začal zahraniční tým budovat základnu. Pole s částmi lidských těl mají být nyní oficiálně označena jako „místo činu“ a rozdělena na menší úseky, které budou systematicky
prohledány. K pátrání budou využiti i cvičení psi.

Množství pozůstatků obětí odvezl z místa havárie už vlak s chladicími vozy 21. července. Australské úřady ale již dříve vyjádřily přesvědčení, že na místě stále zůstává až 80 těl. 
„Naši experti nyní důkladně a profesionálně prohledají lokalitu, aby zajistili shromáždění pozůstatků a pomohli tak vyšetřování a dosažení spravedlnosti,“ konstatoval Abbott.

Z místa neštěstí se odklízejí další a další těla
Zdroj: ČTK
Autor: Dmitry Lovetsky

Zbývající těla obětí z malajsijského letadla a osobní věci mrtvých by podle australských médií mohly být odvezeny z místa havárie během následujících několika dní. Ukrajinský vicepremiér Volodymyr Hrojsman podle australského serveru News.com.au na Twitteru napsal, že proruští separatisté dovolí vlaku s osobními věcmi obětí opustit oblast do dvou dnů. 

Nebezpečná mise? Risk je nutný
   
Abbott připustil, že mise australských a nizozemských expertů a policistů je riskantní vzhledem k pokračujícím bojům mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty v oblasti. „Nesmíme ale zapomínat na 298 nevinných lidí, mezi nimi 38 Australanů, kteří byli zavražděni,“ zdůraznil. „Musíme přivézt mrtvé zpátky. Dlužíme to jim i jejich rodinám,“ dodal. 

Malajsijský boeing letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se 17. července zřítil u obce Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Z údajného sestřelení stroje se navzájem obviňují ukrajinské úřady a proruští separatisté. Zemřelo 298 lidí.