Osud izraelského vojáka zůstává záhadou, výzvy k jednání o příměří nevyslyšeny

Tel Aviv - Egypt znovu nabízí, že se pokusí urovnat krizi v Pásmu Gazy. Podle prezidenta Sísího je takto zprostředkované příměří jedinou šancí, jak dosáhnout trvalejšího řešení. Izrael ale své zástupce k jednání zatím vyslat nechce. Spíše než jednání o příměří podle něj připadá v úvahu jednostranné ukončení operace a stažení izraelských vojsk z Pásma Gazy. V noci při izraelských leteckých úderech v Gaze zemřelo více než 40 Palestinců. Nejasný je i osud izraelského vojáka, který zmizel při útoku na tunely. Hamas tvrdí, že o něm nemá žádné informace. Spekuluje se, že i on sám mohl být zabit při útoku letectva.

Místo plánovaného příměří přišly tvrdé boje. Za dnešek bylo podle záchranářů během několika úderů izraelského letectva v Rafáhu zabito 29 lidí. Patnáct z nich prý bylo členy jedné rodiny, jejíž dům byl zničen. Mezi mrtvými je údajně i pět dětí. Podle CNN byla jedním z cílů i islámská univerzita v Gaze. „Boje pokračují jako před příměřím. Izraelská armáda sestřelila nad Tel Avivem a nad centrálními částmi Izraele v noci a ráno několik raket,“ uvedl zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Izraelská armáda mezitím povolila tisícům obyvatel města Bajt Lahíja na severu Pásma, aby se vrátili do svých domovů.

Pohřešovaný voják mohl podle Hamasu zemřít při náletu

Co je s pohřešovaným podporučíkem Hadarem Goldinem se zatím objasnit nepodařilo. Hamas odmítl, že by o něm měl jakékoli informace. Jeho ozbrojené křídlo, brigády Kásam, tvrdí, že se skupinou, která ho měla zajmout, ztratili kontakt. „Myslíme si, že byli zabiti během izraelského bombardování. Pokud se jim podařilo vojáka v boji zajmout, domníváme se, že byl pak také zabit při tomto incidentu,“ zaznělo v prohlášení brigád. 

Obě strany se přou o čase, kdy voják padl do zajetí. Střet v Rafáhu, kdy palestinské komando s pomocí sebevražedného atentátníka překvapilo skupinku likvidující tunely, se podle Kásamu odehrál už v sedm ráno, hodinu před začátkem plánovaného třídenního příměří. Armáda tvrdí opak. „O půl devaté, hodinu a půl po začátku klidu zbraní, se dva teroristé objevili v tunelu. Jeden se odpálil, druhý vylezl ven a následně jsme zjistili, že náš důstojník byl v tunelu zajat,“ tvrdí mluvčí armády Peter Lerner.

Mluvčí izraelské armády

„Hodinu a půl po začátku příměří jsme si hleděli svého, byli jsme na svých obranných pozicích, když se blízko nás odpálil sebevražedný atentátník. Potom další terorista unesl jednoho z našich vojáků.“

Mluvčí Hamasu

„Všichni teď mluví o tom, že byli zabiti vojáci a že jsme údajně unesli jednoho z nich, ale to je jen kamufláž pro masakr, který se odehrává ve městě Rafáh. Je to Izrael, kdo se vyhýbá příměří.“


Únos vojáka je podle Obamy „barbarský čin“

Izrael teď hrozí, že následky budou „zdrcující“. Za „barbarské“ označil zajetí vojáka americký prezident Barack Obama. „Není důležité, jestli nějaký lídr Hamasu nařídil únos. Příměří přece mělo být předjednáno se všemi palestinskými frakcemi. Pokud klid zbraní někdo poruší krátce po jeho zahájení, pak si Izrael nemůže být jist jeho dodržováním,“ podotkl americký prezident.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes prohlásil, že návrh příměří, který přednesla jeho země, je jedinou reálnou šancí, jak konflikt zastavit. „Pokud budeme ztrácet čas, situace se jen zkomplikuje,“ řekl Sísí. Egyptský návrh příměří z minulého týdne radikální palestinské hnutí Hamas odmítlo. I přes to by měla do Káhiry dorazit palestinská delegace složená z členů Organizace pro osvobození Palestiny a exilových členů Hamasu, která chce o příměří jednat. Zástupci Hamasu z Pásma Gazy se ale jednání neúčastní. A kvůli údajnému únosu svého vojáka své zástupce do Egypta nevyšle ani Izrael.

Od začátku izraelské ofenzívy 8. července zahynulo podle palestinských záchranářů více než 1650 Palestinců, většinou civilistů, a dalších zhruba 8900 bylo zraněno. Izrael během nynějších bojů přišel o 63 vojáků a dalších více než 400 jich bylo zraněno. Palestinské rakety také zabily tři civilisty, z nichž jedním byl Thajec.