Ebola se v Nigérii nepotvrdila, do USA přiletěl první nakažený

Abuja - Dva pacienti, které Nigérie včera umístila do karantény kvůli podezření na nákazu ebolou, se nakonec nenakazili. Po vyhodnocení provedených testů to podle agentury DPA oznámilo nigerijské ministerstvo zdravotnictví. Z Libérie byl dnes do Spojených států na palubě speciálního letadla transportován první ze dvou amerických zdravotníků nakažených zákeřnou chorobou. Letadlo by se mělo podle zprávy CNN obratem vrátit do Libérie pro Američanku, která se rovněž při humanitární misi v Africe nakazila ebolou.

Oba nigerijské pacienty budou prý zdravotníci nadále pozorovat. V nemocnici zůstává také dalších 69 lidí, kteří se údajně dostali do kontaktu s Liberijcem, jenž před týdnem na ebolu v dvacetimilionové metropoli Lagosu zemřel. Po dalších lidech prý policie intenzivně pátrá. 

Čtyřicetiletý Patrick Sawyer, poradce liberijského ministerstva financí s dvojím americkým a liberijským občanstvím, přiletěl minulé úterý do Nigérie letem západoafrických aerolinek ASKY, na letišti zkolaboval a před týdnem v nemocnici zemřel. Nigerijská vláda následně zakázala letecké společnosti do země létat, protože údajně zanedbala bezpečností opatření. Dnes však lety opět povolila. ASKY Airlines mezitím zrušily všechny spoje do Libérie, Sierry Leone a Guineje. 

Třiatřicetiletý doktor Kent Brantly, první z Američanů nakažených ebolou, který bude ošetřen v USA, už dorazil do Spojených států. Speciální letadlo, vybavené izolační komorou, ho krátce před polednem místního času přepravilo na vojenské letiště ve státě Georgia. Odtud byl sanitkou převezen do karantény na specializované oddělení univerzitní nemocnice v Atlantě. Stroj, který dokáže transportovat pouze jednoho pacienta, se podle agentury AP obratem vrátil do Libérie pro devětapadesátiletou zdravotnici a misionářku Nancy Writebolovou.

WHO chce v postižené oblasti více zdravotníků

Při pátečním regionálním summitu v guinejské metropoli Konakry se prezidenti zemí postižených ebolou dohodli, že izolují pohraniční oblasti a vyhlásí v nich karanténu. „Chceme mezinárodní společenství ujistit, že se epidemie nerozšíří do dalších zemí,“ uvedly hlavy států ve společném prohlášení na závěr konference.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že na boj s „bezprecedentní“ epidemií eboly uvolní 100 miliónů dolarů (více než dvě miliardy Kč). Chce také do postižených oblastí vyslat mnohem více lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a odborníků na logistiku. Podle čtvrtečních údajů WHO stoupl v západní Africe počet obětí krvácivé horečky způsobené virem eboly na 729. Za pouhé čtyři dny přibylo 57 nově nakažených. Celkem WHO eviduje už 1323 případů nakažení virem eboly. Epidemie vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.