Izrael prý stáhl z Gazy většinu vojáků, nové oběti po útoku na školu OSN

Tel Aviv - Izrael podle listu Haarec stáhl většinu vojáků z Gazy. Zbývá zničit jeden tunel. Oficiální rozkaz k ukončení operace ale nepadl. Nejméně 10 lidí bylo zabito při izraelském leteckém útoku na školu OSN v Gaze. Oznámili to místní zdravotníci. Na místě jsou desítky zraněných. Šéf OSN Pan Ki-mun to označil za „kriminální čin“. Radikálové naopak dál střílejí rakety na Izrael. Armáda předtím uvedla, že pohřešovaného izraelského vojáka Hadara Goldina neunesli ozbrojenci napojení na Hamas. Byl zabit v pátek v boji. Právě spekulace o možném únosu vedly k ukončení pátečního příměří.

Svědci podle BBC uvedli, že raketa zasáhla místo poblíž vchodu do školy OSN v Rafáhu, v níž se ukrývají tisíce palestinských utečenců. Na místě je údajně kolem třiceti zraněných. „Utekli jsme sem ze školy Abu Husseina, která byla předtím zasažena, a teď to dopadlo i sem. Pane bože, co máme dělat?!“ ptá se jeden z obyvatel Pásma Mohamed Vahdan.

„Izraelci věděli, že tu jsou úkryty. Jak se to jenom může stát? Nemám pro to slova. Nechápu to,“ podotkl Robert Turner z organizace OSN pro palestinské uprchlíky. Izraelská armáda k incidentu uvedla, že vypálila na cíl blízko školy v Rafáhu. Střílela prý na tři teroristy z radikální skupiny Islámský džihád nasedající na motocykl. Důsledky tohoto zásahu armáda vyšetřuje, oznámily v prohlášení izraelské ozbrojené síly.

Vedle generálního tajemníka OSN kritizovaly dnešní „hanebné ostřelování“ také USA, které vyzvaly Izrael, aby dělal více pro to, aby zabránil civilním obětem své ofenzivy. Mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová vyzvala k vyšetření útoků na školy provozované OSN v hustě osídleném pásmu Gazy. Dnešní zásah školy byl totiž už třetím za posledních deset dnů. Asi 30 Palestinců bylo zabito při zásahu škol v Bajt Hanúnu 24. července a Džabáliji o týden později.

Příběh dětí z Rafáhu

Tři chlapci a holčička. Palestinská čtyřčata se narodila ve středu v Rafáhu. Dnes jsou zdravá a prospívající, proto je propouštějí z nemocnice. „Čekali jsme na ně pět let,“ řekl otec čtyřčat Ali Ardžah. Radost ale kalí obavy. Jejich domov už neexistuje. Od pátku je totiž čtvrť pod izraelskou palbou. „Když začalo ostřelování a rakety, prchli jsme do Tal Sultanu ke vzdáleným příbuzným,“ uvedl dědeček čtyřčat Mefleh.

Je malý zázrak, že děti v nemocnici přežily výpadky elektřiny a poplachy s návaly zraněných a umírajících. Svět venku je ale ještě krutější. Tempu války nestačí ani márnice. Box na zmrzlinu tak posloužil do pohřbu jiným čtyřem dětem. Nejmladšímu bylo dvacet dní. Zabila je dnes s nejméně šesti dospělými střela u vchodu do školy OSN v Rafáhu, údajně bezpečného útočiště. Už několikrát se ale ukázalo, že bojovníci Hamasu právě u takových míst schovávají zbraně.


Podle médií Izrael stáhl většinu vojáků z Gazy  

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu večer prohlásil, že Izrael je připraven pokračovat v boji proti radikálům v Pásmu, a to tak dlouho, dokud bude třeba. 

Izrael přitom z Gazy podle listu Haarec stáhl většinu svých pozemních jednotek a armáda uvedla, že je blízko hlavního cíle své ofenzivy, tedy zničení sítě tunelů prokopaných Hamasem na izraelské území. Jednotky ale mají zůstat v pohotovosti v úzkém „bezpečnostním pásmu“ u hranice.

Štěpán Macháček, zpravodaj Českého rozhlasu

„Izrael se skutečně chce po ukončení své operace ničení tunelů úplně stáhnout z Gazy. To stahování dnešní je ale jen částečné a velká část izraelských jednotek v Gaze zůstává. Druhou variantou je, že budou pokračovat jiné operace, třeba s menšími jednotkami, které se zaměří na další rozkrývání vojenských cílů, což znamená především odpalovacích zařízení, raket a podobně.“


Smrt poručíka pěchoty Goldina oznámil zvláštní výbor v čele s hlavním rabínem izraelských ozbrojených sil. Rabín a izraelský ministr obrany také navštívili rodinu oběti ve městě Kfar Saba na severu Izraele. „Rodina děkuje celému Izraeli. Mám vám vyřídit, že kdokoli chce doprovodit hrdinu Hadara na poslední cestě, bude vítán,“ uvedl mluvčí Goldinovy rodiny.  

Goldin byl nezvěstný od pátku. Izrael se původně obával, že mladík během bojů padl do rukou Hamasu. Údajný únos se podle izraelských médií odehrál po začátku původně plánovaného třídenního příměří. Klid zbraní ale nakonec trval zhruba dvě hodiny.   

Hamas se k únosu vojáka nepřihlásil. Ozbrojené křídlo Hamasu, brigády Kásam, v sobotu uvedlo, že nemá informace o tom, kde by se voják mohl nacházet, a že mohl být zabit během izraelského leteckého útoku.  

V Káhiře se má jednat o příměří, zástupce Izraele ale chybí

Do Káhiry už dorazila delegace zástupců hnutí Hamas a Islámský džihád. Izrael ale již dříve oznámil, že do Egypta své zástupce nevyšle. V sobotu přicestovali do Egypta k jednání o příměří zástupci palestinské samosprávy, která vládne na Západním břehu Jordánu. Očekává se, že přiletí i náměstek amerického ministra zahraničí Bill Burns a bývalý britský premiér Tony Blair.

Potvrzením Goldinovy smrti stoupl počet Izraelců zabitých od začátku konfliktu na 66. Kromě dvou jde výlučně o vojáky. Na palestinské straně bylo za poslední více než tři týdny bojů zabito přes 1700 lidí, většinou civilistů.

Der Spiegel: Izraelci odposlouchávali Kerryho

Izraelská tajná služba údajně odposlouchávala šéfa americké diplomacie Johna Kerryho. Vláda měla podle německého týdeníku Der Spiegel takto získané informace využívat při loňských rozhovorech o řešení krize na Blízkém východě. Američané ani Izraelci to ale nepotvrdili.

Během loňských mírových jednání vedl Kerry řadu hovorů s vysoce postavenými politiky Izraele, palestinských autonomních oblastí a dalších arabských států. Ne vždy přitom prý používal zabezpečené telefonní linky.

John Kerry
Zdroj: ČTK
Autor: imago stock&people

Během současné krize v Pásmu Gazy Izraelci Kerryho několikrát kritizovali. Někteří ministři židovského státu dokonce požadovali, aby se jednání raději vůbec neúčastnil. Nedávný návrh šéfa americké diplomacie na příměří Izraelci razantně odmítli, neboť prý vůbec neobsahoval zmínku o tom, že se radikální hnutí Hamas musí vzdát raketového arzenálu a zničit systém tunelů v Pásmu Gazy.
  
USA nicméně nadále zůstávají nejbližším spojencem Izraele a podporují právo na jeho sebeobranu diplomaticky i finančně. V pátek schválil americký Kongres podporu izraelského protiraketového obranného systému Iron Dome ve výši 225 milionů dolarů (asi 4,6 miliardy korun).