Lotrinské lesy stále skrývají válečná tajemství

Lunéville  (Francie) - Hraniční oblast mezi Francii a Německem vydává svědectví o Velké válce dodnes. Jen za poslední měsíc objevili dva muži z Lotrinska devět těl pohřešovaných francouzských vojáků z úplného začátku bojů. Do lesů u města Lunéville se vydávají víkend co víkend přes třicet let.

S detektorem a lopatou Philippe a Gérard vyrážejí do minulosti. Po odchodu do penze jsou jejich výlety ještě častější, neunikne jim ani jediný ostrý zvuk. Ze země loví tankové granáty nebo čutory s mátovým likérem. „Je to vášeň pro lidské příběhy. Najdete jakoukoliv drobnost a víte, že to někomu patřilo. Je to sžíravá vášeň. Jakmile ten virus jednou chytíte, je to horší než chřipka,“ vysvětluje Gérard Louis. 

Vůbec nejvíc je ale těší, když objeví pohřešované vojáky. I když ne vždycky zjistí jejich totožnost, aspoň jim zařídí pohřeb u kamarádů z jednotky. Lotrinské lesy byly dějištěm těžkých bitev v první i ve druhé světové válce. Oba muži už v okolí našli 41 těl amerických, francouzských i německých vojáků.

Rok oba muži pátrali po vojácích 143. pěšího regimentu, kteří padli hned v září 1914 a nikdy se nenašli. Nejtěžší prý bylo získat povolení k přístupu na pozemek, protože lesy jsou v té oblasti soukromé. Hned u prvního těla našli dokonce identifikační známku. Henri Pajot bude koncem srpna pohřbený v rodné vsi na jihu Francie. Zbylých osm nalezenců u ostatních padlých z regimentu.