V Bangladéši se potopila loď s 250 lidmi, stovka se zachránila

Dháka – V Bangladéši se potopila loď se zhruba 250 lidmi na palubě. Neštěstí se stalo zhruba 30 kilometrů od Dháky na řece Padma. Podle úřadů se podařilo z lodi zachránit zhruba polovinu pasažérů. Podle zpravodajského serveru BBC News byli z vody vyloveni zatím pouze dva mrtví. Příčina neštěstí není známá, podle informací agentury AFP ale bylo plavidlo značně přetížené. 

„Trajekt přepravoval nadměrné množství cestujících a řeka byla rozbouřená,“ prohlásil policejní důstojník Tufazal Husajn. Dodal, že část lidí dokázala doplavat na břeh, ale mnoho dalších zřejmě zůstalo uvězněno v lodi a utopilo se. 

Špatné podmínky pro plavbu potvrdily i jiné zdroje. „Nebyla bouře, ale obloha byla zatažená a řeka neklidná. Byly na ní obrovské vlny,“ uvedl jeden z přeživších jménem Sonam v místní televizi. „Jedna z vln narazila náhle na plavidlo a to začalo nabírat vodu. Vyskočil jsem z okna, zatímco loď šla rychle ke dnu. Ven mě vytáhli lidé na malém motorovém člunu,“ dodal. Většina pasažérů trajektu se vracela do města z domova po oslavách muslimského svátku Íd al-fitr, který následuje po postním měsíci ramadánu, sdělily místní úřady.

Do záchranných prací se zapojily týmy úřadu pro vnitrozemskou vodní dopravu a armáda. Podle agentury AFP se ale trajekt zcela potopil pod hladinu a záchranáři ho musejí nejprve lokalizovat. 

Nehody přívozních plavidel jsou v Bangladéši relativně běžné, především kvůli nedodržování bezpečnostních pravidel a častému přetěžování lodí. V květnu se ve stejné oblasti při podobném neštěstí utopilo asi 50 osob. Ve 160milionovém Bangladéši teče na 230 řek, které k přepravě využívají desítky milionů lidí. V jedné z nejchudších asijských zemí se jedná o hlavní způsob dopravy, zvlášť pak na jihu a severovýchodě země.