V Gaze začalo příměří, v Haagu začíná boj

Jeruzalém – Izraelská armáda se stáhla z Pásma Gazy. Tvrdí, že dokončila svůj úkol a zlikvidovala všechny tunely, které využívali bojovníci hnutí Hamas. Vojáci začali vyklízet Pásmo Gazy se začátkem příměří v osm hodin místního času (7:00 SELČ). Frontovou válku však vystřídá boj diplomatů a také právníků. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí totiž navštívil haagské sídlo Mezinárodního trestního soudu (ICC), kterému chce předložit důkazy, že Izrael spáchal válečné zločiny. Ten však pravomoc ICC neuznává, navíc tvrdí, že se válečných zločinů dopouštěl Hamas.

Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people
Video Začalo třídenní příměří
video

Začalo třídenní příměří

Letošní konflikt v Gaze má za sebou pozemní fázi – izraelští vojáci podle armádního velení učinili, co měli, a proto se stáhli. Pozice v Gaze začali opouštět poté, co v osm hodin začalo platit příměří, které mezi Izraelem a Hamasem dojednali egyptští diplomaté. „Izraleské obranné síly se přeskupí do obranných pozic mimo Pásmo Gazy. Na těchto obranných pozicích zůstaneme. Příměří dodržíme a budeme pozorně sledovat, jestli Hamas také,“ oznámil mluvčí vojska Peter Lerner. Izrael podle něj zlikvidoval 32 přeshraničních tunelů, kterými radikálové z Pásma podnikali útoky proti Izraeli.

V Gaze již mnoho izraelských vojáků nezbývalo, většina se stáhla již o víkendu. Že i zbylí vojáci z Gazy již brzy odejdou, naznačil v pondělí izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Naším úmyslem není ubližovat obyvatelům Gazy. To Hamas jim ubližuje a také se jim snaží zabránit v tom, aby získávali humanitární pomoc,“ řekl.

Palba ustala až v posledním okamžiku, Palestina chystá žalobu k ICC

Ohlášenému stažení izraelských vojáků však předcházel raketový útok mířící na předměstí Jeruzaléma, ke kterému se přihlásil Hamas. Důkaz, že rakety odpaluje z hustě obydlených čtvrtí, pořídil štáb indické televize NDTV. Útok nakonec zastavila izraelská protiraketová obrana, izraelská armáda potom palbu opětovala.

V osm místního času však boje skutečně ustaly. Izraelští armádní činitelé se ještě před oznámením konce pozemní operace nechali slyšet, že na jakékoli porušení příměří ze strany Hamasu zareagují protiútokem, stejně jako tomu bylo již několikrát v minulosti. Zástupce palestinského Fatahu Azzám Ahmad, který vede palestinskou delegaci v Egyptě, řekl, že Hamas příměří dodrží.

Palestinci však chystají jinou „ofenzivu“ – sídlo Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu navštívil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, který chce obvinit Izrael z válečných zločinů. Tvrdí, že má důkazy o válečných zločinech spáchaných v posledních 28 dnech (více o definici válečných zločinů si přečtěte zde). Palestinci v roce 2012 dosáhli ve Valném shromáždění zvýšení statusu na nečlenský pozorovatelský stát, což jim umožňuje obracet se na ICC. Málikí řekl, že se chtějí stát plnoprávným členem ICC. Izrael ovšem pravomoci ICC neuznává a tvrdí, že se válečných zločinů dopustil Hamas.

Ředitel Amnensty International pro Blízký východ Philip Luther: „Když Izrael bez rozdílu bombarduje hustě osídlené civilní oblasti, a to opakovaně, vypadá to jako válečný zločin. Když Hamas bez rozdílu pálí rakety na izraelské civilisty, tak je to taky válečný zločin.“


Příměří potrvá tři dny, bude pokračovat jednání o trvalém uklidnění

Příměří, které Egypt dojednal, má být třídenní. Palestinci klid zbraní podmiňují ukončením blokády Pásma Gazy a otevřením všech hraničních přechodů do Pásma, tedy i těch na hranici s Egyptem. Mezi dalšími palestinskými požadavky je mezinárodní záruka toho, že se Izrael zdrží dalších útoků na pásmo a že OSN pomůže obnovit škody po nynějším konfliktu; dosahují šesti miliard dolarů. Konkrétní podmínky – se kterými souhlasil Izrael i Hamas – nejsou známy, během klidu zbraní by ale obě strany měly dále jednat o trvalém uklidnění.

V Pásmu Gazy však bez ohledu na přerušení bojů pokračuje humanitární krize. „Základní služby, jako je pitná voda nebo elektřina, v oblasti téměř nefungují. Schyluje se ke katastrofě a mezi odborníky se začíná mluvit o nemocech, které se v Pásmu Gazy neobjevily po celá desetiletí – jako je tyfus nebo cholera,“ uvedl pracovník OSN v Gaze James Rawley. Izrael oznámil, že dnes do Pásma Gazy pošle sanitky a nákladní auta s léky.