Gaza? Naši politiku neobhájíme, řekla britská baronka a odešla z diplomacie

Londýn – Bývalá spolupředsedkyně britských toryů, baronka Sayeeda Warsiová, opustila post náměstkyně na ministerstvu zahraničí. Postoj Londýna k současné válce v Gaze totiž podle ní nejde morálně obhájit – obzvlášť ne ve chvíli, kdy Francie hovoří v souvislosti s kroky izraelské armády o masakrech.

Politička pákistánského původu na svém twitterovém účtu uvedla, že dnes ráno „s hlubokým politováním“ odeslala svou rezignaci premiérovi Davidu Cameronovi. Ten ještě před čtrnácti dny zdůrazňoval právo Izraele na sebeobranu a odsoudil „šokující“ útoky Hamasu proti izraelským civilistům.

Warsiová ve svém rezignačním dopise označila britskou politiku v izraelsko-palestinském konfliktu za „morálně neobhajitelnou“ a uvedla, že tento postoj „není v britském národním zájmu a bude mít dlouhodobý dopad na naši mezinárodní i domácí reputaci“.

V rozhovoru poskytnutém krátce po rezignaci serveru Huffington Post následně prohlásila, že „podporuje právo Izraele na existenci a bezpečnost“, nemůže však prý v tichosti sedět, když izraelská armáda páchá činy, které generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil za „kriminální“ a francouzský ministr zahraničí za „masakry“. Vyzvala také k okamžitému uvalení embarga na dodávky zbraní do židovského státu.

Sayeeda Warsiová oznamuje rezignaci
Zdroj: Twitter/@SayeedaWarsi

Clegg: Ve vládě se na Gaze neshodneme

Čtyřtýdenní izraelská operace v Pásmu Gazy si vyžádala na palestinské straně 1 867 mrtvých, z nichž většina byli civilisté. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec. V první reakci na rozhodnutí Warsiové vicepremiér Nick Clegg z koaliční strany Liberálních demokratů uvedl, že není žádným tajemstvím, že se postoje ke konfliktu na Blízkém východě ve vládě výrazně liší. Baronka Warsiová prý měla na toto téma „vyhraněný názor“.

„Ministerský předseda lituje odchodu baronky Warsiové a je vděčný za práci, kterou odvedla na ministerstvu i v opozici,“ uvedl mluvčí čísla 10 a k výhradám odcházející náměstkyně dodal: „Naše politika byla vždy jasná – situace v Gaze je neudržitelná a vyzýváme obě strany, aby se dohodly na okamžitém a bezpodmínečném příměří.“

Warsiová není první tváří britské politiky, kdo kvůli Gaze čeří vody Westminsteru; poradkyně z Downing Street Margot Jamesová už na konci minulého měsíce apelovala na to, aby vláda přehodnotila svůj blízkovýchodní postoj, a to právě kvůli razanci izraelské vojenské operace: „Ztráty na životech civilistů, a zejména na životech dětí, nemohou být odůvodňovány preventivní akcí před nebezpečím, kterému musí Izrael od Hamasu čelit.“

Video Reportáž: Izrael se stahuje z Gazy
video

Reportáž: Izrael se stahuje z Gazy