Nizozemí nechalo zastavit hledání těl ze spadlého MH17

Amsterodam - Nizozemský premiér Mark Rutte dal pokyn k pozastavení pátrání po zbývajících ostatcích obětí spadlého malajsijského letounu na východě Ukrajiny. Rutte prohlásil, že pokračování v hledání je příliš nebezpečné. V blízkosti trosek letadla totiž pokračují boje mezi ukrajinskými vojáky a proruskými povstalci. Ti se z údajného sestřelení stroje navzájem obviňují.

Nizozemský ministerský předseda na tiskové konferenci v Haagu ocenil dosavadní úsilí záchranářů a slíbil rodinám obětí, že hledání bude pokračovat někdy v budoucnu, až bude situace stabilnější. „Bezpečnostní situace na východní Ukrajině a v místě dopadu letu MH17 se každým dnem zhoršuje,“ prohlásil Rutte. Experti tak podle něj nemohou dělat svou práci a pokračování operace za těchto podmínek nemá smysl. 

Malajsijský boeing letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se 17. července zřítil u obce Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Zemřelo všech 298 lidí na palubě, z toho 196 Nizozemců. Rakve s ostatky velké většiny z nich už dorazily do Nizozemska.

V oblasti dopadu letounu pracovalo v uplynulých dnech kolem 70 expertů z Nizozemska, Austrálie a Malajsie. Jejich úkolem bylo shromáždit zbývající těla obětí. Tým už ale mnoho ostatků lidských těl nenašel a podle Rutteho v tomto ohledu místní týmy, včetně 800 dobrovolníků, ve dnech po katastrofě odvedly lepší práci, než se dosud předpokládalo.