Tribunál poslal vůdce Rudých Khmerů do vězení na doživotí

Phnompenh – Kambodžský tribunál odsoudil na doživotí dva nejvyšší dosud žijící vůdce totalitního režimu Rudých Khmerů. Hlavní ideolog Rudých Khmerů Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan byli soudem shledáni vinnými ze zločinů proti lidskosti, včetně mučení, zotročování a vražd. Za jejich vlády bylo v Kambodži zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí, připomíná agentura AP.  

Jak osmaosmdesátiletý Nuon Chea, tak o pět let mladší Khieu Samphan vinu popírají. V minulosti před soudem prohlašovali, že jednali v zájmu Kambodže a její ochrany před útočníky a že o masovém zabíjení lidí nevěděli.

Po vynesení rozsudku ani jeden z odsouzených neprojevil sebemenší náznak emocí, napsala agentura AFP. Jejich obhájci nicméně prohlásili, že se proti rozsudku odvolají. „Vůči mému klientovi je to nespravedlivé. Nic nevěděl a žádný z těch zločinů nespáchal,“ řekl Son Arun, jehož mandantem je Nuon Chea. Část těch, kdo režim Rudých Khmerů přežili, se shromáždila před soudní síní a vynesení rozsudku uvítali potleskem. Mnozí měli slzy v očích.

Jediným představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva maoistického hnutí Rudých Khmerů v 70. letech je doposud někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 Kang Kek Ieu, který dostal doživotí. Vůdce Rudých Kmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.

Fotografie obětí režimu Rudých Khmerů
Zdroj: ČTK/AP

Obvinění čelili také bývalý ministr zahraničí Ieng Sary a jeho manželka, někdejší ministryně sociálních věcí Ieng Thirith. Ieng Sary ale loni v březnu zemřel a Ieng Thirith byla propuštěna na svobodu, protože trpí Alzheimerovou chorobou a není velká naděje, že by ještě byla schopna stanout před soudem.

Poté, co v dubnu 1975 Rudí Khmerové převzali moc, začali usilovat o vytvoření zemědělské společnosti bez peněz i městských obyvatel. Během několika dní tak přinutili zhruba dva miliony obyvatel Phnompenhu vyklidit hlavní město. Ty, kdo odmítli odejít, vojáci zastřelili.

"Nikdy nezapomenu na to utrpení,„ řekl novinářům jeden z účastníků tohoto nuceného exodu. “Ale dnešní verdikt je pro mě velkou úlevou. Je to vítězství a historický den pro všechny Kambodžany," dodal muž, kterému je nyní 70 let.