Nové boty z Izraele mají starce zachránit před pádem

Tel Aviv – Izraelská firma B-Shoe se rozhodla, že najde řešení nenápadného problému, který ale často končí smrtí. Z její studie vyplývá, že každý člověk starší 65 let alespoň jednou za tři roky upadne. Pro osoby s věkem přes 80 let už je to minimálně jedenkrát ročně. Prototyp nových bot má nekontrolovaným pádům napříště zabránit.

U zmíněné obuvi je už podle vydávaných zvuků zřejmá jejich odlišnost. Tzv. B-shoes jsou boty, které mají starší lidi ochránit před pádem na zem. „Můj otec se dožil velmi pokročilého věku. Když vešel do domu, ztrácel rovnováhu a měl tendenci padat, hlavně dozadu. Museli jsme chodit za ním a mírně ho v takových případech popostrkovat, aby neupadl,“ popisuje zakladatel konceptu Jonatán Manor.

Právě v tu dobu se rozhodl, že pro starší lidi vyvine boty, které budou samy udržovat jejich balanc. Tlakové senzory uvnitř samy poznají, když jejich majitel ztrácí rovnováhu, a mikroprocesory v podrážce posunou nohu v případě nouze mírně vzad - tak, aby zabránily pádu.

Boty zatím existují jen jako prototyp a společnost teď hledá investora, který jí pomůže dotáhnout vývoj do konce a zaplatí sériovou výrobu. Do prodejen se tak B-Shoe nedostanou dřív než za rok.