K Havaji dorazila bouře Iselle – předzvěst silnějšího hurikánu

Honolulu Na Havajské ostrovy dorazila tropická bouře Iselle, která v tomto tichomořském turistickém ráji ale způsobila zatím jen drobné škody. Vítr, který Iselle doprovází, dnes zeslábl na rychlost kolem 100 kilometrů v hodině, což znamená, že už nepatří do kategorie hurikánů. Přesto bouře přinesla velmi intenzivní přívalové srážky a vlny vysoké až šest metrů.

Iselle zamířila na Havaj, největší z ostrovů souostroví, kam dorazila před třetí hodinou ranní místního času (před 15:00 SELČ). Na poměrně řídce obydleném ostrově žije asi 160.000 lidí a už ve čtvrtek se na radu úřadů uchýlily do nouzových obydlí stovky lidí. Evakuovaných je nyní kolem 1200.

Podle prvních zpráv bouře na ostrově lámala stromy, zničila několik střech a částečně zablokovala některé úseky silnic. Zhruba 21 tisíc domácností je bez proudu. Aerolinky preventivně zrušily tři desítky letů. Mrtví či vážně zranění zatím nejsou hlášeni.

Podle mluvčího úřadu civilní obrany Johna Drummonda bylo štěstí, že bouře přešla přes nejméně osídlené oblasti ostrova a nezasáhla jej celý. Nejtěžší část už má podle něj Havaj za sebou, když během přívalových dešťů napadlo v jižní části ostrova až 100 milimetrů vody za hodinu. „Podle toho, co nám říkají meteorologové, už si nemyslím, že by to mělo být o moc horší než tohle,“ řekl Drummond.

Pro obyvatele Havaje bude Iselle zřejmě jen přípravou na úder silného hurikánu Julio, který by měl k pevnině dorazit v neděli. Julio se nyní nachází asi 1500 kilometrů od Havaje, mezitím zesílil a s rychlostí větru přes 195 kilometrů v hodině se zařadil do třetí kategorie v pětistupňové škále síly hurikánů.

Podle meteorologů hurikán možná Havajské ostrovy naplno nezasáhne a než se v neděli či nejpozději v pondělí přiblíží k pevnině, zřejmě zeslábne. Havajské ostrovy nezažily přímý úder hurikánu od roku 1992, kdy hurikán Iniki zabil šest lidí a zničil na 1400 domů.