Obama: Zničili jsme zbraně iráckých povstalců

Washington/Bagdád - Letecké údery Spojených států v severním Iráku zničily zbraně a vybavení radikálů postupujících směrem na metropoli Kurdistánu Irbíl. Prohlásil to dnes prezident Barack Obama s tím, že americká armáda bude na situaci dohlížet po nespecifikovanou dobu a v případě potřeby sáhne k dalšímu bombardování. Americká vojenská letadla také shodila další potraviny a vodu uprchlíkům z kurdské náboženské menšiny, kteří před radikály prchli do hor. Obama chce jejich bezpečnou cestu zpět zajistit ve spolupráci s evropskými spojenci.

Americký prezident oznámil, že Spojené státy budou nadále poskytovat pomoc Iráčanům a Kurdům v boji proti povstalcům z Islámského státu (IS), kteří ovládli část země a ohrožují metropoli iráckého Kurdistánu Irbíl. Američané hodlají i nadále chránit své diplomaty a další občany v tomto městě, stěhovat ambasádu v Bagdádu či irbílský konzulát USA prý ale nebudou.

Situaci v Iráku, kde podle Obamy radikálové postupují rychleji než mnozí očekávali, nebude prý možné vyřešit v řádu týdnů, ale spíše měsíců či let. Obama o potřebě pomoci civilistům, zvláště pak 40 000 členům náboženské sekty jezídů trpícím v horách hladem a žízní, telefonicky jednal s britským premiérem Davidem Cameronem a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Oba politici mu přislíbili, že se budou podílet na zajištění humanitární pomoci pro civilisty.

Šéf Bílého domu také prohlásil, že by chtěl spolu se spojenci zajistit „bezpečný koridor“, kterým by se jezídové dostali z hor. Podle jednoho z jezídských zákonodárců hrozí islamisté smrtí více než třem stovkám jezídských rodin, které zůstaly ve třech vesnicích, jež se radikálům podařilo obklíčit, pokud nekonvertují k islámu. V náboženství jezídů se totiž mísí řada vlivů od islámu přes křesťanství po zoroastrismus a příslušníci IS je označují za uctívače ďábla.

Video Svět organizuje pomoc odříznutým jezídům
video

Svět organizuje pomoc odříznutým jezídům

Kdo jsou jezídové?

Jezídové v horách u SindžáruTvrdí o sobě, že vyznávají nejstarší náboženství světa, v okolí iráckého Mosulu žili nejméně stovky let. Tajemné učení jezídů dráždí muslimy už staletí. V tomto náboženství se mísí islám nejen s křesťanstvím, ale i hinduismem a starými perskými kulty. Jezídové se modlí směrem ke slunci. Věří v reinkarnaci duší. Kromě Boha uctívají i pavího anděla, který vdechl život prvnímu člověku – Adamovi. (Pokud se chcete dozvědět více o životě sekty jezídů, podívejte se na dokument České televize.)


Tisícům utečenců v iráckých horách hrozí smrt hladem a žízní

Ke Spojeným státům, které shodily v noci na dnešek 72 balíků s vodou a jídlem, což byla od pátku již druhá dávka humanitární pomoci pro uprchlíky, se přidávají další západní země. Británie již vyslala do oblasti dvě letadla s potravinami, pitnou vodou či stany. Francie podle vyjádření Hollandea vyšle svou první dávku pomoci v nejbližších hodinách.

Na záchranu zubožených jezídů podle jedné z kurdských poslankyň zbývá již jen jeden či dva dny, poté by je mohla čekat smrt. „Máme jen jeden či dva dny, abychom těmto lidem pomohli. Poté začnou ve velkém umírat,“ uvedla poslankyně Vian Dachílová, která jezídy zastupuje v iráckém zákonodárném sboru. K pomoci uprchlíkům vyzvala jak kurdské představitele, tak i iráckou vládu a OSN.

Na tragickou situaci na severu země upozornila Dachílová již v úterý v parlamentu, když apelovala na ostatní zákonodárce, aby začali uprchlickou krizi řešit. „Ve jménu lidskosti, vyzývám vás všechny: Zachraňte nás!“ uvedla tehdy Dachílová. „Naše rodiny jsou vražděny, všichni Iráčané jsou masakrováni,“ dodala.