Pokračuje ostřelování Pásma Gazy, Palestinci hlásí pět mrtvých

Jeruzalém/Gaza – Izraelské letectvo podniklo dnes přes 30 úderů v Pásmu Gazy. Zahynulo při nich nejméně pět Palestinců, informovala palestinská agentura Maan. Mezi oběťmi má být i čelný představitel Hamasu. Během noci byla situace poměrně klidná, kolem sedmé hodiny ráno místního času ale opět začaly na území židovského státu dopadat rakety vypálené palestinskými radikály. Třídenní příměří mezi oběma stranami skončilo v pátek ráno a zatím se ho nedaří obnovit. Francie, Německo a Británie vyzvaly obě strany k okamžitému zastavení palby.

Podle Palestinců zasáhli Izraelci během noci mimo jiné dvě mešity, několik výcvikových středisek, skladišť a zničili rovněž tři domy. V troskách jedné z mešit byla nalezena tři mrtvá těla. Obětí náletu se údajně stal i vysoce postavený představitel hnutí Hamas Muáz Zajd, uvedli palestinští zdravotníci. Další dva lidé zahynuli, když byla při náletu zasažena motorka, na které cestovali. Izraelská armáda cíle náletů neupřesnila. Střelba k večeru z větší části ustala.
 
V Egyptě, který funguje jako zprostředkovatel jednání mezi oběma znepřátelenými stranami, i nadále zůstává palestinská delegace a snaží se pokročit v jednáních o příměří. Izraelci již v pátek ráno odjeli domů s tím, že nebudou jednat, když „jsou pod palbou“.

Video Izrael obnovil útoky na palestinská území
video

Izrael obnovil útoky na palestinská území

Redaktor ČT: Nové rakety z Gazy nemusí být záležitostí Hamasu

Dohoda na novém příměří je v nedohlednu
 
Po tři dny se v Egyptě vyjednávalo o prodloužení klidu zbraní, avšak bez úspěchu. Ani jedna ze stran neustoupila ze svých požadavků. V případě Hamasu je to otevření hraničních přechodů a z dlouhodobějšího hlediska zrušení blokády Pásma Gazy, která trvá od roku 2007. Hlavním izraelským požadavkem je odzbrojení Hamasu a demilitarizace Pásma Gazy.

Třídenní příměří vypršelo v pátek v 7:00 SELČ a palestinští radikálové již chvíli předtím odpálili na území židovského státu první rakety. Izrael následně reagoval obnovením leteckých úderů na Pásmo Gazy.

Fatah by údajně přistoupil na dočasný klid zbraní, Hamas je proti

V arabských médiích se objevily informace, že palestinská delegace je připravena souhlasit s dalším třídenním příměřím. Jde prý však jen o aktivitu ze strany umírněných Palestinců z hnutí Fatah a radikálové z hnutí Hamas, kteří kontrolují Gazu, tomu nejsou nakloněni.

Sami Abu Zuhri, mluvčí Hamasu: „Obviňujeme Izrael z plýtvání časem. Příměří nebylo obnoveno, protože jsme přesvědčeni, že Izrael neudělal žádné kroky, aby příměří prodloužil.“

Tzipi Livni, izraelská ministryně spravedlnosti: „Musíme dál používat prostředky síly. Oni na nás střílejí a musí být na oplátku také zasaženi. A ne stejně, ale s ještě větší silou.“


Situace začíná být stále napjatější i na Západním břehu Jordánu. Při střetu s izraelskými vojáky nedaleko Hebronu byl v noci na dnešek zabit 43letý Palestinec. Smrtelná zranění utrpěl v pátek při protestu nedaleko Ramalláhu i 22letý palestinský mladík.
 
Konflikt, který původně začal 8. července, si vyžádal téměř 1 900 mrtvých Palestinců. Izrael má skoro 70 obětí.

  • „Mezi 8. červencem a 5. srpnem přišlo v bojích o život 447 palestinských dětí, většině z nich nebylo více jak dvanáct let,“ oznámil Christ Tidey, mluvčí organizace UNICEF.
Oběť bombardování v Gaze
Zdroj: ČTK/ABACA/Abedallah Mohammed

Velká Británie posílá do Gazy zdravotníky

Britové dnes oznámili, že v následujících dvou dnech vyšlou do Pásma Gazy tým expertů, kteří tam budou pomáhat místním zdravotníkům. Mezi vyslanými odborníky by měli být lékaři, sestry i anesteziologové. „Konflikt v Gaze má velké množství obětí. Britské zdravotnictví vždy pomáhalo lidem v nouzi a tento tým expertů bude hrát klíčovou roli při pomáhání stovkám obětí tohoto konfliktu,“ uvedl britský premiér David Cameron.

Ministři zahraničí Francie, Británie a Německa následně ve společném prohlášení vyzvali k okamžitému zastavení palby. „Jsme velmi znepokojeni obnovením palby v Pásmu Gazy. Vyzýváme obě strany, aby se ihned vrátily k příměří,“ uvedli Laurent Fabius, Philip Hammond a Frank-Walter Steinmeier. „Plně v tomto směru podporujeme úsilí Egypta,“ dodali politici.