Obklíčený Doněck – boje na Ukrajině neustávají

Kyjev - Proruští separatisté na východní Ukrajině pokračovali v noci na dnešek v ostřelování pozic ukrajinských vládních sil. Palba se vedla i z ruské strany hranice, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na armádního analytika Dmytra Tymčuka.

„(Ukrajinští) vojáci ztráty nezaznamenali,“ uvedl Tymčuk. Dodal však, že v oblasti bojů byla palbou z minometů zasažena sanitka, odvážející raněné, a tento incident si zřejmě vyžádal zatím neupřesněný počet obětí. Letiště v Luhansku prý dvakrát čelilo ostřelování z ruských raketometů Grad, které poškodily techniku, ale mrtví nejsou hlášeni.

Podle ukrajinské armády raketomety střílející z Ruska zničily ves Stepanovka v Doněcké oblasti. „Kdysi kvetoucí ves, kde žilo více než tisíc lidí, je nyní zcela zničená salvami z raketometů. Ruské rakety zničily nejen domy Ukrajinců, ale i lidské sny a osudy,“ uvedl Unian s odvoláním na armádní komuniké.

Video Zpravodaj ČT: Přítomnost ruských vojsk v Doněcku není viditelná
video

Zpravodaj ČT: Přítomnost ruských vojsk v Doněcku není viditelná

Ve městě Horlivka, o které urputně bojují vládní síly a rebelové, v neděli dělostřelecký granát zasáhl místní katedrálu a zranil šest lidí, kteří se v chrámu schovávali před ostřelováním, oznámila dnes místní diecéze. Ruská média varovala, že každodenní armádní ostřelování místní chemičky by mohlo vést ke katastrofálnímu úniku toxických látek, které by mohly postihnout lidi v okruhu nejméně 300 kilometrů, tedy i v Rusku a Bělorusku.

Dělostřelecký granát v noci na dnešek zasáhl věznici v Doněcku: jeden vězeň zahynul, tři utrpěli zranění a více než stovka vězňů utekla. „Ve věznici vybuchla vzpoura a 106 trestanců uteklo. Část se k ránu do věznice zase vrátila,“ dodaly úřady. Ve městě dělostřelecká palba poškodila tři domy, sklad, sedm garáží a tři automobily. Bez elektřiny se načas ocitlo několik čtvrtí, palba pokračovala i ráno.

Od začátku operace proti proruským separatistům na východě Ukrajiny padlo podle armády 568 ukrajinských vojáků a 2 210 utrpělo zranění. Oznámil to armádní mluvčí Andrij Lysenko s tím, že jde o stav k dnešnímu ránu a zahrnuje i padlé dobrovolníky. Za předchozích 24 hodin si boje vyžádaly dalších šest mrtvých vojáků a 24 zraněných. 

Boje na východě Ukrajiny propukly v polovině dubna. Od počátku konfliktu zahynulo podle odhadů přes 1 500 lidí, z toho přes polovinu tvoří civilisté; dalších více než 4 000 bylo zraněno.


Ukrajinská armáda se podle svého mluvčího Andrije Lysenka chystá k závěrečné fázi osvobození velkoměsta od separatistů, které se mezitím podařilo zcela odříznout od další povstalecké bašty, Luhanska. „Pracujeme na osvobození obou měst, ale lepší je nejprve osvobodit Doněck, ten je důležitější,“ řekl mluvčí.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že Rusko nestahuje své jednotky od ukrajinských hranic, jak avizovalo, a zároveň prý hrozí reálná šance, že na Ukrajinu nasadí své vojáky. Podle šéfa NATO se Rusko pokusí své vojáky na východní Ukrajinu dostat pod hlavičkou humanitární pomoci.