Francois Hollande, nerozhodný a nepopulární politik

Praha - Francouzský prezident Francois Hollande slaví šedesátiny. V čele státu je od května 2012 a patří mezi nejméně oblíbené prezidenty poválečné doby. Hollandovi socialisté se navíc vzpamatovávají z těžké porážky v letošních komunálních a evropských volbách. Mnozí mu navíc vyčítají i to, že je nerozhodný, nevkusný a nenápadný.

Francouzi zvolili Francoise Hollanda do svého čela před dvěma lety. Tento nevýrazný politik s přezdívkou „Pan normální“ byl předtím starostou, poslancem, europoslancem či předsedou Socialistické strany (PS). Ale vždy to byl nenápadný muž. 

Socialistický politik ve volbách porazil Nicolase Sarkozyho. Hollande je druhým levicovým prezidentem takzvané páté republiky po Francoisi Mitterrandovi, který stál v čele Francie od května 1981 do května 1995. 

Jaký mají Francouzi z Hollanda pocit, popsal Nicolas Maslowski z Fakulty humanitích studií - francouzský politolog, nyní žijící v Praze. Podle něj je Hollande nerozhodný, „množí nevtipné vtipy“ a Francouzům navíc připadá, že se chová nevkusně. Některým z nich vadí, že v některých tématech flirtoval s extrémní pravicí. Nejkonzervativnější voliče odpozuje i to, že někdy kopíroval Berlusconiho styl.


Nejméně oblíbený politik

Jeho popularita neustále klesá. A právě tento propad nabral v posledních měsících strmé tempo, zejména kvůli neutěšené situaci na pracovním trhu - to když Hollande nedokázal řešit nezaměstnanost a ekonomické problémy. V současné době mu důvěřuje kolem 20 procent, tedy nejméně u všech poválečných hlav státu.

Jeho strana se navíc musí vzpamatovat z těžké porážky v letošních komunálních a evropských volbách. A Hollandovy šance na znovuzvolení v roce 2017 tak nejsou příliš velké.

  • Francois Hollande se narodil 12. srpna 1954 v Rouenu a vystudoval mimo jiné prestižní Národní školu pro státní úředníky (ENA). Do Socialistické strany vstoupil v roce 1979 a někdejší šéf strany Lionel Jospin si jej v roce 1995 vybral za mluvčího strany. V letech 1997–2008 byl Holande prvním tajemníkem Socialistické strany a v roce 1999 byl také poslancem Evropského parlamentu.
  • Do francouzského parlamentu jej zvolili v letech 1988, 1997, 2002 a 2007. V období 2001–2008 vykonával funkci starosty města Tulle v departementu Correze. Nikdy nebyl ministrem a svůj politický život zasvětil místní správě a své straně. Předtím pracoval v prezidentském úřadu posledního socialistického prezidenta Francoise Mitterranda.

Hollande a soukromý život

Navzdory své neoblíbenosti slaví úspěchy u žen. S političkou Ségolene Royalovou žil tři desetiletí a mají spolu čtyři děti - Thomase, Clémence, Juliena a Floru. Nikdy se však nevzali, protože oba pokládali manželství za přežitek. Royalová roku 2007 neuspěla v boji o Elysejský palác proti Nicolasi Sarkozymu a letos v dubnu se stala ministryní životního prostředí.

Když byl o pět let později Hollande proti Sarkozymu úspěšnější, měl už po boku jinou lásku, novinářku Valérii Trierweilerovou. Oficiální prezidentovou partnerkou byla od října 2010, kdy svůj vztah veřejně potvrdili, žili spolu ale už od roku 2007.

Letos v lednu se pak začalo spekulovat, že „Pan normální“ jezdí na skútru za herečkou Julií Gayetovou. Hollande kritizoval informace tisku, vztah samotný ale nepopřel. Gayetová se však zatím do Elysejského paláce nenastěhovala.