Na Istrii se vrátilo sluníčko - a s ním i turisté

Rijeka (Chorvatsko) - Jako dar z nebes vítá chorvatská Istrie teploty šplhající ke třicítce. Chladný a deštivý červenec totiž odradil tisíce turistů. Právě Jadran je hlavním lákadlem jindy slunného Chorvatska. Pětina jeho státního rozpočtu je závislá na peněženkách cizinců. Ročně jich zemi navštíví na 10 milionů - dvakrát tolik, než je Chorvatů.

„Čtyřiadvacet dnů je opravdu hodně. Hosté sem přijeli za sluncem, a když máte týden s pěti dny bez slunce, je to rána pro každou turistickou destinaci,“ říká vedoucí Rady cestovního ruchu v Istrii Denis Ivoševič.

Pro Istrii to platí dvojnásob - skoro polovina návštěvníků poloostrova jsou totiž milovníci kempů, kteří jsou na nepřízeň počasí mnohem citlivější než turisté v apartmánech na jihu. Dnešní turista se přitom už počasí nehodlá slepě podřizovat - předpovědi na mobilních telefonech a last minute zájezdy cestování změnily.

Srpen už do Istrie přinesl letní teploty. Ze stanů a na pobřeží se znovu ozývá němčina, maďarština, slovinština a samozřejmě i čeština. Turisté se začali vracet pod chorvatské slunce a místní doufají, že vysuší nejen stopy po dešti, ale i vzpomínky na nezvykle chladný červenec.