Jaceňuk: Nejdřív pošlou tanky, pak vodu. Ruské kamiony do země nepustíme

Moskva - Ruský konvoj takřka tří stovek kamionů s humanitární pomocí určenou pro východní Ukrajinu se dnes po zastávce ve Voroněži opět vydal k hranicím s Ukrajinou. Kolona by podle plánů mohla ve čtvrtek dorazit do ukrajinského Luhansku, který je pod kontrolou proruských separatistů. Zda se tak ale skutečně stane, není jasné. Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov konvoj označil za provokaci a uvedl, že nebude do země vpuštěn. Počínání Ruska kritizoval také ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

„Úroveň ruského cynismu nezná hranic. Nejdříve pošlou tanky, střely Grad a bandity, kteří střílejí na Ukrajince, a pak nám dodají vodu a sůl,“ řekl Jaceňuk na dnešním zasedání vlády.

Avakov na Facebooku napsal, že ruské kamiony do Charkovské oblasti nevjedou. Konvoj s humanitární pomocí označil za „cynickou provokaci agresora“.

Západ i Kyjev podezírají Moskvu, že by pod záminkou distribuce pomoci mohla na východ Ukrajiny dopravit zásoby rebelům. Rusko ale tvrdí, že jde o výlučně humanitární akci - kamiony prý vezou léky, jídlo, dětské potřeby, motorové elektrocentrály či spací pytle. Celkem mají naloženo asi 2 000 tun materiálu.

Zda skutečně Kyjev nedovolí konvoji vstup na ukrajinské území, není jasné. Dosud také panovaly nejasnosti o podrobnostech předání humanitární pomoci a o cestě kolony po ukrajinském území. Kyjev například chtěl, aby se náklad z ruských kamionů přeložil na „neutrální“ vozidla, což Moskva kritizovala jako zdržovací taktiku. 

Ruský konvoj s humanitární pomocí pro Ukrajinu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pavel Golovkin

Ve Voroněži, která je asi 150 kilometrů od ukrajinských hranic, si dnes ráno řidiči kamionů odpočinuli a doplnili palivo. Konvoj je na cestě druhým dnem, z Moskevské oblasti vyjel v úterý. Předpokládá se, že u Bělgorodu v těsné blízkosti hranic převezme záštitu nad kolonou Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Ruští představitelé ubezpečili, že jejich vozy samy na ukrajinské území nevjedou. Tvrdí, že se dohodli s kyjevským vedením na trase jízdy na ukrajinském území a na tom, že kolonu budou doprovázet zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i ukrajinských úřadů. To v úterý potvrdil i bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který vystupuje jako vyjednávač.

Ukrajinci zprávy o ruské pomoci vítají

„Je nepochybné, že vzhledem ke svým dosavadním zkušenostem se Kyjev k ruské koloně vymezuje jako k demonstrativní akci z Moskvy, která může znamenat cokoliv - nejen humanitární pomoc, ale i skrytou operaci, která může podpořit rebely. Civilisté ale nemají kapacitu řešit detaily celé akce. Jsou pod obrovským tlakem a je nepochybné, že většina z nich slova o humanitárním konvoji vítá a říká, že aspoň někdo se o jejich osud stará,“ uvedl z Doněcku zpravodaj ČT Josef Pazderka. Podle něj v Doněcku základní zásobování stále funguje, o poznání horší je ale situace v Luhansku, který je přes deset dní bez dodávek elektřiny, zemního plynu, vody i základních potravin. 

Na Ukrajině hrozí humanitární krize

Na Ukrajině hrozí humanitární krizeKvůli bojům muselo své domovy opustit přes 300 000 Ukrajinců. Řada lidí z ohrožených oblastí se uchýlila k příbuzným, takže celková bilance lidí bez domova může být i mnohonásobně vyšší. Situace je komplikovaná i v uprchlických táborech, kde se nedostává základních potravin a vody. "Uprchlické tábory jsou obrovské, bohužel jejich kapacita nedostačuje. Momentálně v nich je dvojnásobné množství lidí, než je jejich kapacita. Navíc je v nich nesnesitelné vedro, teploty dosahují až ke 40 stupňům. Lidé nemají dostatek pitné vody a potravin, takže se situace blíží humanitární katastrofě," uvedla ve vysílání Jana Škubalová z humanitární organizace ADRA.


Oblasti ovládané separatisty
Zdroj: ČT24

Na východě Ukrajiny nadále pokračuje operace ukrajinské armády namířená proti proruským rebelům. Ukrajinské nacionalistické hnutí Pravý sektor, jehož příslušníci bojují po boku vojáků, dnes ohlásilo ztrátu několika bojovníků. Separatisté prý ráno u Doněcku přepadli jejich autobus, dvanáct lidí zabili a další zajali. Pravý sektor tvrdí, že při dnešním incidentu zaznamenal největší jednorázovou ztrátu od počátku povstání na východě Ukrajiny.

Povstalci v Doněcku informovali, že při posledním ostřelování města ukrajinskou armádou zahynuli nejméně tři lidé. Zasaženo prý bylo deset obytných domů a také jedna z nemocničních budov. Armáda oznámila, že se připravuje na poslední fázi osvobození Doněcka od rebelů.

Video Jaceňuk odsoudil vyslání ruského humanitárního konvoje
video

Jaceňuk odsoudil vyslání ruského humanitárního konvoje