První rodinný robot přichází pobavit. Více zatím nezvládá

Cambridge – Do prodeje vstupuje robot Jibo. Jeho tvůrci ho charakterizují jako rodinného robota, má v domácnosti nahradit zvířecího mazlíčka i tablet. Zprvu neposlouží jako nic více než domácí „bavič“, využitelnost proto zůstává poněkud diskutabilní. Tvůrci mu ale časem chtějí přidat další funkce.

Inteligentní roboti v domácnostech byli snem mnoha generací autorů vědeckofantastické literatury a filmů. Jako hlídače domácnosti by jistě leckdo ocenil statného a málomluvného T-800, k praktické údržbě domácnosti není nikdo vybaven lépe než Kryton nebo specializovaní roboti z Asimovových povídek, ke zklidnění příliš veselých večírků nepochybně skvěle poslouží Marvin a k náročné vědecké práci jsou (jako) stvořeni třeba R2-D2 nebo Dat. Americká společnost Jibo teď přichází s robotem, ze kterého by se s trochou nadsázky časem mohl vyvinout kterýkoli ze jmenovaných. Zatím ale tento „první rodinný robot na světě“ – jak se sám označuje – příliš použitelný není.

Robot Jibo, kterého vyvinul tým z Massachussetského technologického institutu, hovoří mužským hlasem. Ti, kdo se obávají, že se z něj cobydup stane vraždící robot z katastrofických sci-fi, mohou zatím zůstat klidní. Jibo sestává pouze z „těla“ a „hlavy“. Nemá tedy čím rdousit nebo střílet. Jeho hlavním úkolem je být jakýmsi protějškem maniodepresivního robota Marvina ze Stopařova průvodce po Galaxii. Jibo sleduje náladu svých majitelů a případné chmury se pokouší rozehnat například zpěvem a pohybem své „hlavy“ vybavené kulatým displejem (tj. tancem). „Komunikace s Jibem připomíná spíše spolupráci s někým než s něčím. Robot Jibo je bytost, která mluví skoro jako živá,“ slibuje přitom zakladatelka a generální ředitelka společnosti Jibo Cynthia Breazealová.

O praktickém Jibově využití ale firma zatím příliš nehovoří. Kromě zábavy má mít výukovou funkci pro děti, vlastně tedy jde o velký plastický tablet, který s majitelem hovoří a u kterého se může porouchat více součástí než u běžných „placek“. Větší využití než zábavu a výuku patrně pro Jiba nikdo nenalezne. Tím, že robot nemá ruce, ho nelze v domácnosti použít třeba k uklízení nádobí nebo žehlení. Robot umí fotit, čím může zpestřit domácí večírky. Propagační záběry přitom výrazně připomínají scény z filmů o Terminatorovi, kde tento zaměřuje své oběti.

Jibo Incorporated slibuje, že bude robotův software dále rozvíjet. „Jibo bude sloužit jako osobní kouč. To je jedna z věcí, které ho ještě musíme naučit,“ nastínila Breazealová. Tvůrci očekávají zpětnou vazbu od prvních majitelů. Ti ovšem za robota – byť ještě ne plně vyvinutého – dají nemálo peněz, zaváděcí cena činí 500 dolarů (zhruba 10 tisíc korun) za robota.