Dostat epidemii eboly pod kontrolu potrvá nejméně půl roku

Ženeva – Dostat současnou epidemii eboly v západní Africe pod kontrolu potrvá podle organizace Lékaři bez hranic zhruba půl roku. Postižené oblasti prý vypadají, jako by tamní země byly ve válečném stavu. Je potřeba více pomoci od Světové zdravotnické organizace (WHO) a více zdravotnických expertů. WHO dnes opět navýšila oficiální bilanci epidemie na 1 145 obětí. Sama ale upozorňuje, že skutečné číslo může být mnohem vyšší.

„Pokud nestabilizujeme situaci v Libérii, nebudeme schopni stabilizovat ani celou tu oblast. Podle mého názoru bychom mohli nákazu zvládnout během následujících šesti měsíců,“ uvedla na tiskové konferenci v Ženevě mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic Joanne Liuová.

Světový program pro výživu oznámil, že plánuje distribuci potravinové pomoci až pro milion lidí v oblastech západní Afriky. Jídlo obyvatelům ve třech nejhůře poznamenaných zemích – Guineji, Libérii a Sieře Leone – bude organizace shazovat z letadel. „Omezení pohybu obyvatel v nejpostiženějších oblastech ohrožuje potravinovou bezpečnost,“ uvedla mluvčí organizace Fabienne Pompeyová. „Postižen je obchod, lidé se nemohou dostat na svá pole a ceny na tržištích rostou tak, že nejchudší občané mají problémy se uživit,“ dodala.

Světový program pro výživu již nyní poskytuje potravinovou pomoc několika tisícům lidí v nejvíce zasažených oblastech, včetně rodin obětí, které jsou v karanténě, sirotků, starců a lovců, kteří trpí zákazem prodeje masa divoce žijících zvířat.

Epidemie eboly v Sierra Leone
Zdroj: ČTK/Xinhua
Autor: Lin Xiaowei

Oficiální čísla zaostávají za realitou

Pracovníci Světové zdravotnické organizace a dalších humanitárních týmů z míst nákazy uvedli, že epidemie má podstatně větší rozměry, než ukazují oficiální údaje. Týmy zdravotníků prý nejsou schopny dokumentovat všechny nové případy a lůžka ve vznikajících zařízeních pro pacienty s ebolou jsou okamžitě obsazena.

„Příliv pacientů do nově otevřených zdravotnických center dokazuje, že oficiální čísla zůstávají daleko za skutečnými počty nakažených a mrtvých,“ prohlásil mluvčí WHO Gregory Hartl. Jako příklad uvedl Hartl nově otevřené středisko s 80 lůžky v liberijské metropoli Monrovii, které bylo hned první den zcela zaplněno. Následující den do něj přišly desítky dalších pacientů. Podle Hartla je zapotřebí „přijmout mimořádná opatření obrovského rozsahu, aby se podařilo zastavit šíření nákazy v oblasti charakterizované extrémní chudobou, nefungujícím zdravotnickým systémem, kritickým nedostatkem lékařů a všudypřítomným strachem“. 

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Od března si již epidemie vyžádala 1 069 životů. Nejvíce jí jsou postiženy západoafrické státy Libérie, Guinea a Sierra Leone.