Kauza Mollath: Násilnický blázen, nebo oběť děsivého omylu lékařů?

Berlín  Německá justice přiznala omyl: z rozhodnutí soudu strávil Gustl Mollath neprávem sedm let v psychiatrické léčebně, teď mu v odvolacím řízení bylo přiznáno milionové odškodnění. Jeho případ, který v Německu vyvolal obrovskou pozornost, ale dál doprovázejí nejasnosti.

Případ se znovu dostal na veřejnost, když německá veřejnoprávní televize získala v roce 2010 záznam Mollathova volání o pomoc, natočený tajně návštěvníkem blázince.

Za ostnatý drát léčebny pro vrahy a sexuální násilníky se obchodník s auty dostal poté, co během rozvodu napadl manželku Petru. Ta ho nechala prohlásit za nebezpečného paranoika. Německá justice této verzi uvěřila a poslala Mollatha do léčebny. On sám ale tvrdil, že ho manželka uklidila do blázince, aby mlčel o podvodech, kterých se prý dopustila jako daňová poradkyně. To ovšem soud označil jen za další projev jeho paranoie. Když ale banka, v níž Mollathova žena pracovala, nařídila vnitřní kontrolu, jeho údajné bludy se zčásti potvrdily. Zaměstnanci skutečně pomáhali schovávat peníze klientů na tajných švýcarských kontech.

Mollath tak dosáhl obnovení procesu. Teď odvolací soud definitivně prohlásil jeho hospitalizaci za neoprávněnou, za pravdu mu ale dal jen zčásti. Co se týče manželčina poranění, předpokládá soud, že se tohoto činu dopustit mohl a že mohl být nepříčetný.

Mollath tak dál zůstává usvědčeným a možná psychicky narušeným násilníkem. I když dostal odškodnění, které přesahuje hodnotu milionu korun, chce dál bojovat o očištění. A soud hrozí i psychiatrům, kteří doporučili jeho izolaci v léčebně. Jak se totiž ukázalo, v některých případech pacienta na vlastní oči nikdy neviděli.