Vůdce Pravého sektoru hrozí ozbrojeným pochodem na Kyjev

Kyjev - Mezi vedením ukrajinského ministerstva vnitra a velitelem nacionalistického sdružení Pravý sektor Dmytrem Jarošem propukl ostrý konflikt. Ministr Arsen Avakov označil oddíly Pravého sektoru bojující proti povstalcům za nelegální bandy, které bojují bez pravidel a mimo zákon. Jaroš si podle něj za cenu lidských životů buduje vlastní pověst neohroženého bojovníka. Vůdce Pravého sektoru následně Avakova obvinil z „kontrarevoluce“ a pohrozil ozbrojeným pochodem na Kyjev. 

Napětí mezi ukrajinskými bezpečnostními složkami a Pravým sektorem, jehož aktivisté sehráli značnou roli při pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče, trvá už řadu měsíců. Roznětkou se stala březnová smrt Jarošova bojového druha Oleksandra Muzyčka, který v ukrajinském městě Rivne zahynul po zásahu policejní střelou. Muzyčko byl stíhán kvůli vážným kriminálním činům, v sousedním Rusku měl pověst brutálního vraha.

Po vypuknutí proruského povstání na východě Ukrajiny vyslal Jaroš do boje proti vzbouřencům své ozbrojené oddíly, které jen volně podléhají velení ukrajinské armády. Proruští radikálové označují oddíly Pravého sektoru za „nacistické hordy, které se nezastaví před ničím“. Pro Moskvu je spojenectví Pravého sektoru s ukrajinskou vládou důkazem o krajně pravicové orientaci kyjevských politiků.

Rusko vyhlásilo mezinárodní pátrání po ukrajinském ministru vnitra Arsenu Avakovovi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Efrem Lukatsky

Avakovovi podle médií došla trpělivost. V sobotu vydal prohlášení, v němž Jaroše obvinil, že nahrává ruské propagandě a za cenu lidských životů si buduje vlastní pověst neohroženého bojovníka: „Už bylo dost hry na Robina Hooda a zneužívání důvěry vlastenců, z nichž se stává potrava pro děla.“ Bojové oddíly Pravého sektoru označil za nelegální bandy, které bojují bez pravidel a mimo zákon. „Pro koho Jaroš pracuje?“ uzavírá své prohlášení Avakov. Tajná služba SBU údajně v minulých dnech provedla několik razií v kancelářích Pravého sektoru a řadu lidí zatkla. Ve Lvově prý policisté zabavili automobil plně naložený granáty, pistolemi a útočnými puškami.

Vůdce Pravého sektoru zaslal v reakci prezidentovi Petru Porošenkovi poselství, v němž ho vyzývá, aby na ministerstvu zavedl pořádek. „Pokud nebudou naše požadavky splněny, během 48 hodin odvoláme naše jednotky z fronty a zahájíme pochod na Kyjev. Pochodové kolony Pravého sektoru se vydají na cestu v plné zbroji,“ napsal Jaroš. Avakova označil za vůdce „vnitřní kontrarevoluce“.