Ruský soud poslal do vězení další opoziční aktivisty z Blatného náměstí

Moskva - Na 2,5 až 3,5 roku poslal moskevský obvodní soud do vězení opoziční aktivisty Alexeje Gaskarova, Ilju Guščina a Alexandra Margolina, kteří se údajně podíleli na násilnostech při demonstracích na moskevském Blatném náměstí v květnu roku 2012. Čtvrtá obžalovaná Jelena Kochtarjovová vinu uznala a vyvázla s tříletou podmínkou. Protest proti návratu Vladimira Putina do křesla ruského prezidenta tehdy vyústil ve střety s policií, při nichž byly desítky osob zraněny a přes 400 lidí zatčeno.

Verdikt není pravomocný, advokát odsouzených Sergej Pančenko hned na místě oznámil, že se odvolá k městskému soudu. V případě nutnosti se hodlá obrátit na Evropský soud pro lidská práva.

Žaloba pro obviněné žádala 3,5 až čtyři roky vězení, polehčující okolnosti soud neuznal. Policisté se prý při demonstraci žádných protiprávních skutků nedopustili. Vyhlášení rozsudku se chtělo zúčastnit asi 50 zástupců ruské opozice, justiční stráž je ale do soudní síně nepustila. Před soudní budovou policisté odklonili dopravu a několik ulic zablokovali, několik demonstrantů odvedli.

Soud už dříve v jiném procesu odsoudil k několikaletým trestům osm lidí, řada z nich už byla podmínečně propuštěna. Aktivisty Sergeje Udalcova a Leonida Razvozžajeva, které prokuratura označila za hlavní organizátory předloňského protestu, odsoudil v červenci moskevský městský soud zatím nepravomocně ke 4,5 roku vězení. Oba oznámili, že se proti rozsudku odvolají.

Kritici režimu označují proces za politický a vykonstruovaný se záměrem přesvědčit veřejnost, že masové demonstrace proti Putinově režimu na přelomu let 2011 a 2012 pořádala hrstka extremistů v žoldu ciziny. Podkladem pro proces se stal snímek Anatomie protestu, který odvysílala prokremelská televize poté, co záběry diskreditující opoziční aktivisty údajně dostala od neznámého dárce.